A Zsidó Tudományok Szabadegyeteme Alapítvány új szakkönyvtárat hoz létre az elhunyt tudós, Dr. Haraszti György gyűjteményéből.

A magyarországi zsidó tudományos élet egyik legjelentősebb történészének, Haraszti Györgynek a több ezer kötetes magánkönyvtára hamarosan a kutatók, hallgatók és érdeklődők számára is hozzáférhetővé válik. A Zsidó Tudományok Szabadegyeteme Alapítvány a Nemzeti Együttműködési Alap pályázati támogatásával (NEAE-KP-1-2024/1-000137) megvásárolta az elhunyt történész hagyatékát, amelyből egy különleges szakkönyvtár létrehozása van folyamatban.

A közel ötezer tételből álló könyvanyag feldolgozása – beleértve a katalogizálást és a digitális adatbázis kiépítését – jelenleg is zajlik. A könyvtár a Milton Friedman Egyetem Hittudományi Karán lesz elérhető, ahol méltó helyen folytathatja életét ez a páratlan tudástár. A gyűjtemény célja nem csupán megőrizni egy kivételes tudós szellemi örökségét, hanem lehetőséget biztosítani a zsidó történelem és vallás iránt érdeklődőknek a mélyebb kutatásra.

Dr. Haraszti György munkássága

Dr. Haraszti György (1947–2023) nemcsak a magyarországi zsidóság történetének kutatója, hanem elkötelezett oktatója és tudományos szervezője is volt. Vegyészmérnöki diplomáját követően a történelem és vallásbölcselet terén szerzett doktori fokozatot, majd habilitációt az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemen (OR-ZSE). Pályáját a Történettudományi Intézetben kezdte, majd hosszú éveken át az OR-ZSE tanára, tanszékvezetője és doktori iskolájának vezetője volt. Később a Holokauszt Dokumentációs Központ kuratóriumának elnökeként és a Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézetének igazgatójaként is kiemelkedő szerepet töltött be.

Tudományos munkássága az enciklopédikus műveltségen alapult, érdeklődése az 1848-as zsidó összeírásoktól kezdve a dualizmus kori jótékonysági egyesületeken át a holokauszt magyar vonatkozásaiig terjedt. Életművét több jelentős monográfia fémjelzi, köztük a Két világ határán, a Zsidó síremlékek Budapesten, valamint az Auschwitzi jegyzőkönyv. Utolsó munkája – a Kárpát-medencei zsidóság 1918–1945 közötti annotált kronológiája – halála után jelenik meg, a Történettudományi Intézet gondozásában.

A kezdeményezés példaértékű: azt üzeni, hogy a szellemi örökség akkor él tovább igazán, ha közkinccsé válik. Haraszti György könyvei most új otthonra lelnek – és új olvasókra, akik által munkássága tovább élhet.

A címlapkép illusztráció.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás