A sikeres öregedés titka” négyrészes előadás-sorozat a könnyedebb témák mellett a demencia kihívásait is érinti.
A demencia a memória, az érvelés és egyéb gondolkodási, társas készségek hanyatlásával összefüggő tünetek csoportját írja le. Az
agysejtek károsodása befolyásolja a kommunikációs készségeket, így hatással van a viselkedésre is. Az esetek túlnyomó részében idős korban, a 60. életév után kezdődik. A DSM-IV vagyis a Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve a következőképpen írja le: „a kognitív deficit észrevehető károsodást okoz a társas életben és a munkateljesítményben, és a korábbiakhoz képest lényeges rosszabbodást eredményez. Mindezek nem az öntudat hirtelen zavara, vagy delírium miatt jelentkeznek. Az emlékezet zavarához az alábbiak közül még egynek társulnia kell a következők közül: a nyelv és a beszéd zavara; a cselekvés zavara; a tárgyak és a személyek felismerésének zavara; vagy a tervkészítés, szervezés, sorrend megtartásának zavara.
A demenciában szenvedők kezelésében kritikus a család és a tágabb környezet reakciója, hogy ők mennyire elfogadók és nyitottak a kihívásokra.
Vallási megfontolások
A demencia számos kihívást jelent, mind a megfelelő ellátás biztosítása, mind az új valósághoz való alkalmazkodás tekintetében, amelyek nagyban befolyásolják a beteg és gondozóik közötti kapcsolatok harmonikusságát.
A zsidó vallás szempontjából a legfontosabb alapelv, hogy a demenciában szenvedő emberrel ugyanolyan méltóságteljesen és tisztelettel kell bánni, mint ahogy korábban, még a mentális hanyatlásuk előtt tették. A szülői tisztelet micváját nem függeszti fel, s a nem kívánatos próbatétel ellenére is gyakorolni kell azt.
Más szempontból pedig a demenciával élőket minél tovább segíteni kell abban, hogy betarthassák a Tóra törvényeit. Az ebben való segítésük önmagában is jó cselekedet mindkét fél részére.
Demencia, Radányi Lászlóné előadásában
„A sikeres öregedés titka” négyrészes előadás-sorozat efféle, komolyabb témákat is érinteni fog. Az előadó Radányi Lászlóné, szociális munkás, ellátottjogi képviselő szaktanár, szociális szakmai vizsgaelnök, a Feledhetetlen Alapítvány Memóriakövete.
Az első előadás január 20-án, 11 órakor lesz az Óbudai zsinagógában.
Bővebb információ és jelentkezés a programra a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül.