Itamar Ben-Gvir, az Otzma Jehudit párt vezetője állítólag további követeléssel kíván élni Binjámin Netánjáhu Likud párt vezetőjével szemben, cserébe azért, hogy beleegyezik, részt vesz a kormánykoalícióban. A legújabb követelés a reformmozgalom betérési formájának kérdésére vonatkozik – írja az Arutz.

A Kan Reshet Bet szerint Ben-Gvir ragaszkodni fog ahhoz, hogy a koalíciós megállapodás tartalmazzon egy olyan záradékot, amely kötelez egy új törvény elfogadására, amely eltörli a Legfelsőbb Bíróság döntését, amely elismeri a reform betérést a bevándorlás szempontjából (a visszatérés törvénye alapján). Az Otzma Jehudit továbbá ezt a követelést össze kívánja hangolni más potenciális koalíciós partnereivel: Shas, Egyesült Tórai Judaizmus és Vallásos Cionizmus.

Ha egy ilyen törvényt bevezetnek, akkor csak azok az emberek lesznek jogosultak a bevándorlás automatikus jóváhagyására az állampolgársággal és más kedvezményekkel együtt, akik a hálácha (zsidó törvények) szerint zsidók.

Eközben szombat este a 12-es csatorna híradójában arról számoltak be, hogy Netánjáhu megpróbálja elhalasztani a Vallásos Cionizmus párttal folytatott koalíciós tárgyalásait a többi potenciális partnerével való megállapodás megkötéséig, és korlátozni annak befolyását a kormányban. Eszerint Netánjáhu azt tervezi, hogy először Ben-Gvirrel és a haredi pártokkal köt megállapodást, saját pártjának tagjai között is kiosztva a minisztériumokat, és csak ezután fordul Smotrichhoz, aki kénytelen lesz elfogadni egy korlátozott ajánlatot, amely kevésbé fontos szerepeket biztosít az új kormányban, például az oktatási és a közlekedési tárcát, esetleg az igazságügyit is.

Binjámin Netánjáhu hétfőig igyekszik véglegesíteni a Ben-Gvirrel, a Shasszal és az UTJ-vel kötött koalíciós megállapodásokat, bár kezdeti kísérlete, hogy a folyamatot úgy siettesse, hogy a megállapodásokból kihagyja az átfogó kötelezettségvállalásokat, kudarcot vallott, amikor potenciális partnerei nem voltak hajlandóak beleegyezni egy ilyen megállapodásba.

A Shas vezetőjének, Aryeh Derinek a hírek szerint vagy a pénzügyi, vagy a védelmi, vagy a belügyminisztériumot ajánlják fel, annak ellenére, hogy a vallásos cionizmus hárommal több mandátumot szerzett a választásokon, mint a Shas. Netánjáhu felajánlja Smotrichnak a vallásügyi minisztériumot, a Negev és Galilea minisztériumát, valamint az egészségügyi tárcát is, egy esetleges további minisztériumról pedig később döntenek.

A Likudon belüli – a koalíciós tárgyalásokba beavatott források elismerték -, hogy végül valószínűleg Smotrichnak a pénzügyminisztériumot ajánlják fel, a Likud pedig úgy dönt, hogy a védelmi minisztériumot megtartja magának. Ráadásul Netánjáhu kívánsága ellenére az új kormány valószínűleg csak a jövő héten fog beiktatásra kerülni, mivel a reméltnél hosszabb időt vesz igénybe a megállapodások megkötése az összes érintett féllel.

A vallásos cionizmuson belüli források a Kan News-nak nyilatkozva reagáltak a hírekre, miszerint Netánjáhu sértegeti pártjukat. „Netánjáhu még mindig a régi gondolkodásmódban ragadt, miszerint a vallásos cionizmusnak óriási szíve és pici agya van” – mondták. „Megpróbál éket verni közénk és Ben-Gvir közé”.

Fotó: Wikipédia

Megszakítás