Boris Johnson szerint a Brexit miatt megváltozó jogszabályok ellehetetleníthetik a kóser élelmiszerek importját az ír sziget Egyesült Királysághoz tartozó területére és ez a zsidók kivándorlásához vezethet.

Johnson figyelmét az észak-írországi zsidó közösség képviselői hívták fel a 2019-ben elfogadott és 2021 januárjától fokozatosan életbe lépő kereskedelmi szabályok negatív hatásaira. A miniszterelnök a brit parlament alsóházában folytatott megbeszélés során elmondta, hogy a Brexit következtében fennakadásokra lehet számítani az Európai Unióból érkező élelmiszer-szállítmányok kapcsán. Véleménye szerint a felelősség elsősorban az Uniót terheli, mely nem hajlandó a kellő rugalmassággal kezelni a szabályokat. Mivel az Egyesült Királyság és az Ír Köztársaság közötti határ továbbra is szabadon átjárható, az Unió és Nagy-Britannia közötti vámhatár az Ír-tengeren húzódik. A problémával egy korábbi cikkünkben is foglalkoztunk.

Johnson közölte a parlamenti képviselőkkel, hogy a zsidó közösség rendkívüli aggodalmának adott hangot, mert attól tartanak, hogy hamarosan nem, vagy csak nagy nehézségek árán juthatnak majd kóser élelmiszerekhez. „Már arról beszélnek, hogy a zsidó közösség elhagyja Belfastot. Egyértelmű, hogy mindent meg kell tennünk ennek megakadályozására és megoldást kell találnunk a problémára” – jelentette ki.

Ephraim Mirvis brit főrabbi, Marie van der Zyl, a brit zsidóság ernyőszervezetének elnöke, illetve a belfasti hitközség két elöljárója, David Kale és Michael Black együtt kereste fel Brandon Lewist, az Észak-Írországért felelős minisztert. Megkérték, hogy tegyen meg mindent az új szabályok életbe léptetése ellen, mert „elképzelhető, hogy azok a belfasti zsidó élet megszűnéséhez vezethetnek”. Elmondták, hogy ez év szeptemberétől már nem hozhatók be a brit szigetről kóser élelmiszerek, illetve a zsidó hitélethez nélkülözhetetlen eszközök, s ez a hitközség összeomlását okozhatja.

A találkozó után a zsidó vezetők elmondták, hogy Lewis a támogatásáról biztosította ügyüket. „A belfasti hitközség gazdag történelemmel rendelkező, nagyszerű, ám sérülékeny közösség, mert tagjainak többsége idős ember. Köszönjük Lewis miniszter úrnak, hogy meghallgatott bennünket. Arra biztatjuk az Egyesült Királyságot és az Európai Uniót, hogy találják meg a probléma kreatív megoldását, ami lehetővé teszi, hogy az Észak-Írországban élő zsidók a jövőben is a hagyományaik szerint élhessenek” – mondta van der Zyl.

Az Egyesült Királysághoz tartozó Belfast egykor virágzó, több ezer fős zsidó közösségének létszáma jelentősen megcsappant az évtizedekig tartó polgárháborús időszak alatt. Jelenleg hetven idős tagjuk van, modern zsinagógájuk a város egyik elegáns negyedében található. A belfasti hitközség élén több neves rabbi is szolgált. Közülük a legismertebb Dr. Isaac Herzog, akit később Izrael askenáz főrabbijának választottak meg. Fia, Chájim Izrael államelnöke lett 1983-ban, nagyapja nevét viselő unokája pedig a zsidó állam jelenlegi elnöke.

zsido.com

Forrás: Arutz7

Megszakítás