A hangvezérléses okoseszközök egyre többször segítik a mindennapjainkat. Alexa lekapcsolja a villanyt, Siri beállítja az ébresztőt, egy szó, és kész. De vajon hogyan viszonyul a zsidó vallásjog ehhez a technológiához sábesz alatt, amikor a munkavégzés tilalma érvényesül?
Az olyan virtuális asszisztensek, mint Alexa és Siri, mesterséges intelligenciával működnek, és a hétköznapok kényelmét szolgálják. Ám sábesz alkalmával, azaz szombaton, amikor még a villany felkapcsolása is tiltott, ezek az eszközök komoly háláchikus kérdéseket vetnek fel. Lehet-e beszélni hozzájuk? Bekapcsolva maradhatnak-e egyáltalán? Megtudhatja Yehuda Shurpin rabbi Chabad.org írásából.
Hogyan működnek ezek az eszközök?
Alexa, Siri és társaik folyamatosan „figyelnek” egy aktiváló szóra („Alexa”, „Hey Siri”), és miután ezt meghallják, elkezdik rögzíteni a hangunkat, majd a felvételt internetes szerverekre küldik, ahol mesterséges intelligencia elemzi a kérést. Ezután válaszolnak, zenét játszanak le, vagy ha valakinek „okos otthona” van, irányítják a világítást, gépeket, vagy egyéb utasításokat hajtanak végre.
Beszéd = cselekedet? A Talmud már foglalkozott a kérdéssel
A hangvezérlés egyik fő kérdése, hogy a beszéd maga vajon cselekedetnek számít-e háláchikus értelemben. A Talmud már több ezer éve foglalkozott ezzel: a „Ne akadályozd meg az ökröt aratás közben” parancsolat kapcsán vita alakult ki arról, hogy egy szóbeli utasítás – például, ha valaki kiabál az állatra, hogy ne egyen – megsérti-e a tilalmat.
Rabbi Jochánán szerint igen: a beszéd is cselekedet. És ezt az álláspontot fogadta el a háláchá is, tehát ha valaki beszéddel idéz elő valamilyen hatást, az tilalom alá eshet szombaton.
Egy másik precedens: mennyei manna
Egy másik példa a sivatagi manna története. A Talmud szerint ez az égi étel képes volt az ember gondolatainak megfelelő ízt ölteni. Mégis, a Tóra arra utasította a zsidókat, hogy sábesz előtt készítsék el sütéssel vagy főzéssel. A magyarázók szerint ez azt jelenti, hogy még ha puszta gondolattal (vagy szóval) is jönne létre egy tiltott tevékenység, az akkor is munkavégzésnek számít szombaton.
Zenehallgatás sábesz alatt?
Még ha nem is világítást kapcsoltatunk vagy a sütőt indíttatjuk el, hanem „csak” információt kérünk Alexától, az is problémás lehet. Ez hasonló a mikrofon használatához szombaton, amelyet a rabbinikus tekintélyek tiltanak.
Néhány fő probléma:
- Hangkeltés: Új hang létrehozása szombaton tilalom alá esik.
- Áramkör működtetése: A beszéd hatására elektromos folyamat indul el.
- Zajkeltés és a sábesz méltósága: Az eszközök működése elvonja a figyelmet a szombat spirituális nyugalmáról.
- Hangszerek javításának tilalma: A hangkeltő eszközök használata elvezethet a javításhoz, amely szintén tilalom.
Ezek mindegyike vonatkozhat a hangvezérléses eszközökre is, amelyek nemcsak hangot adnak, de vissza is beszélnek, sőt, gyakran fénnyel is reagálnak.
Szabad-e bekapcsolva hagyni sábesz alatt?
Ideális esetben ezeket az eszközöket ki kell kapcsolni szombat előtt. A folyamatos „figyelés”, amely során minden beszédet feldolgoz a készülék problémás lehet, még akkor is, ha nem szándékosan aktiváljuk.
Ha valaki elfelejtette kikapcsolni az eszközt szombat előtt, akkor célszerű kerülni a beszédet abban a szobában. Ugyanakkor, ha nincs szándékunk aktiválni az eszközt, és nem akarjuk, hogy működjön, akkor valószínűleg nem követünk el tilalmat, de a legjobb elővigyázatosnak lenni.
Hol húzódik a határ?
A technológia fejlődése mindig új kérdéseket vet fel a vallásjogban. A hangvezérelt asszisztensek kényelmesek, de szombaton még a legegyszerűbb használatuk is több tilalomba ütközhet. Beszélni hozzájuk olyan, mintha cselekednénk, így a legbiztonságosabb, ha szombatra kikapcsoljuk azokat.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.