Az a gyerek, aki rendszeresen olvas fel türelmes házi kedvencének, ezzel fejleszti az olvasás folyékonyságát és pontosságát, írja a United with Israel, ráadásul sokkal kívánatosabbá teszi az olvasást a kisgyerekek számára. „A kutatások szerint a folyékony olvasás a tanulási folyamat, illetve az önálló tanulási készség egyik kulcseleme, mely segíti a társadalomba való integrációt, nem beszélve az olvasás társadalmi és érzelmi aspektusairól, valamint arról a jó érzésről, amit az olvasás okoz” – magyarázta Sirli Hár-Cvi, az izraeli Holonban működő Tálpiot Oktatási Főiskola előadója. „Olyan eredeti módszert kerestünk, mely arra motiválja a diákokat, hogy akarjanak gyakorolni. E motiváció megteremtéséhez kutyákat használtunk végül.” Az intézmény kutatói csapata tesztelte az elképzelést: diákok egyik csoportja tíz alkalommal magának olvasott fel hangosan, míg a másik csoport a négylábú kedvencének.
„Mindkét csapatban nagy volt a javulás, de a pontosság terén annak a csoportnak a tagjai fejlődtek jóval nagyobb mértékben, amelyik a kutyáknak olvasott fel. Úgy véljük, hogy egy kiterjedtebb, hosszabb kutatással talán azt is megállapíthatnánk, hogy nemcsak a pontosság, de a gyorsaság terén is megmutatkoznak a pozitív hatások.”
A kutató azt is megjegyezte, hogy a mostani második-harmadik osztályosok körében kiugróan sok az olvasással kapcsolatos probléma, hiszen sokáig nem vagy csak részlegesen jártak iskolába a koronajárvány miatt. A kutyáknak való felolvasás azért is hasznos, mert bár ugyanezt a hatást érheti el egy felnőttnek való felolvasás, a szülők gyakran türelmetlenek, nem érnek rá vagy túlságosan kritikus szemmel nézik gyermekük próbálkozásait. A kutyákkal, mondják a szakemberek, sosem fordulhat elő ilyesmi.
„A kutyák motivációt és soha nem szűnő lelkesedést biztosítanak, és ennek meg is van az eredménye. Igazán örülök, hogy ezt a tanulmány bizonyította. A kutyák előítéletektől mentes környezetet teremtenek, nyugodtan és odafigyeléssel fordulnak a hangosan felolvasó gyermek felé. Nem nevetik ki és nem javítják ki”
– mondta Ita Merla állatasszisztált terápiával foglalkozó szakember. „A gyerekek a hangos olvasás során figyelik önmagukat, és képesek kijavítani a saját hibáikat.”