A Jád Vásemben helyeztek el egy tóratekercset, amit egy, a kristályéjszaka során kifosztott lengyelországi zsinagóga padlásán között találtak, írja a United with Israel. A Tórát a Gerbowitz család adományozta a holokauszt múzeumnak.
Az eseményre az általános kádismondás napján, tévét hónap tizedikén került sor. Az ünnepélyen a résztvevők megemlékeztek a holokauszt azon áldozatairól, akiknek halálozási dátuma nem ismert. A ceremónia során különleges imát mondtak a Gázában fogva tartott túszok hazatéréséért és a Gázában harcoló katonák biztonságáért.
„Köszönjük a Gerbowitz család ajándékát a Jád Vásem zsinagógájának…” mondta Dani Dáján, az intézmény elnöke.
„A nekünk ajándékozott tárgyak amellett, hogy elmondják az adományozók és családjaik vagy közösségeik történetét, újabb darabot jelentenek a holokauszt történelmének mérhetetlen nagyságú kirakójában”.
Gerbowitz a lengyelországi Kolnóban született. Miután az oroszok elfoglalták a várost, a környék más fiataljaival együtt egy szibériai munkatáborba szállították. Ironikus módon ez mentette meg: amikor a háború végén hazaérkezett szülővárosába, kiderült, hogy szülei és mind a nyolc lánytestvére odaveszett a borzalmak során. Otthonukat lengyelek foglalták el és egy barátja figyelmeztette: meneküljön mielőbb, ha kedves az élete. Gerbowitz azonnal elhagyta a várost, és ettől fogva járta a környéket: túlélőket és munkát keresett. Később letelepedett, és feleségül vette Sprinca (Sifra) Steinwortzelt. Három gyermekük született: Mordecháj, Mose és Hinda-Rachel. Bár megpróbáltak Izraelbe vándorolni, vágyuk sokáig nem teljesülhetett, mert a kommunista Lengyelország nem tette számukra lehetővé, hogy elhagyják az országot. Így egy nagyobb városba költöztek, a lengyelországi Wałbrzychba, ahol több zsidó család gyűlt össze a háború után. közösen helyrehozták a zsinagógát, és ott folytak az istentiszteletek. Ennek az épületnek a padlásán talált rá a legidősebb Gerbowitz-fiú, Mordecháj játék közben a fal egy mélyedésébe rejtett tárgyakra: egy tóratekercsre, imakönyvekre, táleszekre és tfilinekre. Testvérével együtt apjáért futott. A döbbent Gerbowitz ígéretet tett: egy napon Izraelbe viszi a Tórát. Erre 1956-ban került sor, amikor végre megkapták a kivándorlási engedélyt.
Izraelben tóratakarót csináltattak a család meggyilkolt tagjainak emlékére. „A tekercs elkísérte az apámat minden zsinagógába, ahova csak járt” – mondta Gerbowitz lánya, Ráchel Haszidov. „Ez a nap számunkra egy kör bezárását jelenti: a testvéreim által Lengyelországban talált, a holokausztot túlélt tóratekercs a Jád Vásem zsinagógájának tóraszekrényébe kerül. Apám halálát követően és a bátyám halála előtt döntöttünk úgy, hogy a Jád Vásem lesz a tekercs számára a legmegfelelőbb hely, mert ott a köz szolgálatában áll majd és egyben megőrzi apám történetének és a holokausztban meggyilkolt családjának emlékét” – fejezte be szavait az asszony.