Yehuda Shurpin rabbi nemrég egy gyászoló férfitól kapott kérdést, aki azt tudakolta, hogy elhunyt feleségével együtt lesz-e újra a mennyországban. A rabbi a chabad.org oldalán fejtette ki válaszát.

A rövid válasz, hogy igen. A férj és feleség újból együtt lesz a mennyországban, de nem úgy, ahogy elképzeljük.

Az emberek gyakran úgy képzelik el a mennyországot, mint egy olyan helyet, ami úgy néz ki mint a földi élet. Ugyanúgy nézünk ki, ugyanazokat a dolgokat csináljuk, csak éppen valami titokzatos, különleges helyen. Az igazság viszont az, hogy a mennyország egy tisztán spirituális világ. Az emberek a mennyországban nem kávézgatnak a barátaikkal vagy játszanak a házi kedvenceikkel. A mennyország egy olyan hely, ahol a testi szükségletek és földi vágyak nem léteznek, ahol a lélek élvezi az Isten közelségét.

Mindamellett a Talmud és a Zohár misztikus történetei sokat írnak a házastársak közötti lélekkapcsolatról, mely a túlvilágon is folytatódik.

A Zohár (1:21. b, 91. b) kifejti, hogy a férj és feleség egyetlen léleknek a két fele, mely a születés pillanatában szétválik és a halál után újból egyesül.

Az viszont, hogy miként éljük meg a mennyei jutalmunkat – héberül: Gán Éden – az a földi cselekedeteink, viselkedésünk függvénye. Ennek megfelelően minden lélek más-más „palotában” éli meg a túlvilág örömeit, tükrözve a földi eredményeiket.

De annak ellenére, hogy a férfi és a női lélek külön tanulja a Tórát nappal, az éjszaka a két fél újból egyesül.

A Talmud (Tánit 25. a) elmesél egy házaspár történetét, hogyan várják együtt az eljövendő világ jutalmát:

Chániná rabbi és felesége borzasztó szegénységben éltek. Felesége tanácsára a rabbi a megélhetésükért imádkozott, mire nem sokkal később egy kéz nyúlt le az égből és átnyújtott neki egy arany asztallábat.

Azon az éjszakán Chániná rabbi felesége álmot látott, az eljövendő világ tárult fel neki, ahol az igaz emberek háromlábú asztalok mellett ültek és lakmároztak, azonban neki és férjének meg kellett elégednie egy ingatag, kétlábú asztallal.

A házaspár végül úgy döntött, hogy Chániná rabbi imádkozzon azért, hogy vegyék vissza az asztallábat, hogy a jutalmukat megőrizhessék a túlvilágra.

Ennek az allegorikus, gazdag történetnek sok tanulsága és szimbolikája van. Nyilvánvaló, hogy a Gán Édenben nincsen ételekkel telepakolt aranyasztal, de egy dolog világos: Chániná rabbi és felesége teljes mértékben számítottak arra, hogy együtt élik át a túlvilágot.

Mi a helyzet a második házassággal?

Ha egy pár elválik, akkor egyértelmű, hogy a túlvilágon nem lesznek együtt, hiszen a válás nemcsak testüket választja el, hanem lelküket is.

De mi a helyzet akkor, ha az egyik házastárs meghal, az özvegy pedig újraházasodik? Ki kivel lesz együtt a túlvilágon? A kabbalisták kifejtik, hogy a fő lélekkapcsolat az „elsődleges házastársak” között van, ami általában – jóllehet nem mindig – az első házasságra vonatkozik.

A zsidó misztikusok között vita van arról, hogy a halottak feltámadásának korszakában egy nő melyik házastársához megy férjhez. Újból összeházasodna az első férjével, vagy ott folytatná a második férjével, ahol abbahagyta? Végülis, bár itt is lehetnek eltérések, a legtöbben azt mondják, hogy az „elsődleges” – általában az első – férjével házasodik újra. De ahogy a misztikusok fogalmazták, a részletek „a mennyország titkai” nincsenek előttünk teljesen feltárva, így senki sem tudhatja biztosan, amíg el nem jön a Messiás.

Jöjjön el gyorsan, még napjainkban!

Megszakítás