Érdekli, milyen a felvételi egy zsidó iskolába? Hogy mi a menete, és hányadiktól lehet csatlakozni? Mutatjuk!
A Maimonidész Zsidó Általános Iskola és Gimnázium idén is várja azokat a tanulókat, akik az általános iskola 6. vagy 8. évfolyamának elvégzését követően tanulnának itt tovább. A hat évfolyamos gimnáziumi képzés nemcsak az általános iskolai tanulmányokra épít, hanem egyedülálló módon vezeti be a tanulókat a zsidó kultúrába, történelembe és vallási hagyományokba. A közismereti tárgyak mellett nagy hangsúlyt kap az angol és a héber nyelv oktatása, valamint a judaisztika is. Fantasztikus hír, hogy idén már a második első elemi osztályt indítja az iskola, ide is várják a jelentkezéseket.
A közelgő felvételi kapcsán Balatoni József történelemtanárral, vagy közismert nevén „Jócó bácsi”-val és Szilánk Zsuzsával, a Maimonidész Zsidó Általános Iskola és Gimnázium igazgatójával beszélgetettünk a felvételivel járó stressz csökkentésének lehetőségeiről.
Hidas Judit interjújából szemléztünk cikkünkhöz, amely a Sólet az Élethez podcast-sorozat része.
Hidas Judit: Jocó bácsi, te hogy látod a középiskolai felvételi időszakot?
Balatoni József: Iszonyatosan stresszes, ami már hetedik osztályban elkezdődik. Ráadásul a szülők még a diákoknál is stresszesebbek. Pedig az lenne az előnyös, hogyha ez egy nyugodtabb időszak lenne a számukra, hiszen akkor sokkal jobban tudnának koncentrálni a felvételi kihívásokra.
Mennyire nehéz a felvételi?
H. J.: De megéri ennyire stresszelni? Tényleg annyira nehéz a felvételi?
B. J.: A központi felvételi mindig úgy van összeállítva, hogy ne lehessen könnyen megoldani, mert ez egy szűrő. Vannak benne könnyebb és nehezebb feladatok. De a stresszfaktort inkább az okozza, hogy azt a nyomást teszik a gyerekekre, sokszor még a pedagógusok is, hogy „ezen múlik az életed”, – holott nem.
H. J.: Zsuzsa, te inkább a másik oldalról látod ezt a dolgot. Ti mi alapján szűritek a gyerekeket?
Szilánk Zsuzsa: Mi a Maimonidészben abban hiszünk, hogy a túlstresszelt, túlhajtott gyerekek sokkal kevésbé tudnak jól szerepelni. Alapvetően nálunk is meg kell írni a központi felvételi vizsgát, hiszen mi is a magyar nemzeti alaptanterv részeként működünk, viszont egy egyedi jelentkezési lap kitöltése után a személyes elbeszélgetésen egészen más területeket figyelünk.
Ne a listák legyenek a mérvadók
H. J.: De mi az, amiben szerintetek a szülők a legtöbbet tudnak segíteni? Mert az egy dolog, hogy azt mondjuk, hogy ne stresszeljétek a gyereket, de nyilván ők is abból indulnak ki, hogy egy jó gimnázium ad lehetőséget egy jó egyetemhez. Vagy ez nincs így?
B. J.: Ha megnézzük a top 10 gimnáziumot, és leülünk az ott lévő diákokkal beszélgetni, hamar kiderül, hogy mekkora nyomás alatt vannak. Ezek tulajdonképpen versenyistállók.
Én a Kontyfában tanítottam 10 évig. Az nem egy elit gimnázium, de onnan is, aki be szeretett volna kerülni egyetemre, bejutott, mert megkapta tőlünk azt a pedagógiai pluszt, és azt a türelmet, azt a figyelmet, hogy be tudott kerülni.
Az iskolákat mérő listák, a Maimonidész gimnázium esetében is, a hozzáadott értéket nem képesek mérni. Nem mutatják meg, hogy a diák mennyire érzi jól magát; milyenek a programok; milyenek a pedagógusok; hogy mennyire támogató a környezet stb.
Lehet egy hármas tanulóba is jelentős pedagógiai értéket fektetni, annak ellenére, hogy a képességei miatt belőle ez lesz a maximum, amit ki lehet hozni. Vért izzadunk a hármasért, viszont közben a diák személyiségét is formáljuk és ő fejlődik. Viszont pont ezt nem mérik. Mint pályaválasztási tanácsadó is azt szoktam mondani, hogy ne a listák legyen a mérvadók.
Mi ismerjük legjobban a gyerekünket
Sz. Zs.: Szülőként mi ismerjük legjobban a gyerekünket, hogy miben kiemelkedő, de azokat a speciális területeit is, amik nehézséget okozhatnak neki a helytállásban. A legtöbb amit tehetünk, az az, hogy támogatjuk a gyerekünket, amiben jók és fejlesztjük azokban a képességekben, amik hátráltatják.
Fontos, hogy a gyerek boldogan, és kiegyensúlyozottan léphessen át a kisfelnőttkor küszöbén, mert így tud majd egy értékes, értelmes és stabil része lenni annak a társadalomnak, ami után mindenki vágyódik.
B. J.: Még egy gondolattal egészíteném ki az eddigieket. Alapvetően lényeges, hogy a szülő ne az ő minősítésének fogja fel ezt az egész felvételi eljárás, mert nagyon sok esetben azt látom, hogy egy-egy szülő azért akarja betolni a gyerekét egy jó gimnáziumba, mert akkor elmondhatja, hogy az ő gyereke az XY gimnáziumba jár.
H. J.: Sokszor említettétek a gyermek személyes támogatását, de elég gyakran előfordul, hogy a gyerek tényleg nem tudja mit akar. Akkor azért fontos terelgetni, nem?
B. J.: Persze, a többségük nem tudja, hogy mit akar, de ez 14 évesen nem is elvárható. Viszont egy jól felépített tematikával, az első osztálytól kezdve el lehet kezdeni a pályaorientációt.
H. J.: Viszont a gimnáziumi felvételi előtt nincs pályaorientációs konzultáció, nem igaz?
B. J.: Az összes pedagógiai szakszolgálatnál van ingyenesen elérhető pályaorientációs konzultáció. Be lehet jelentkezni, és el lehet vinni a gyereket, mert a szülő nagyon sok esetben hiába szeretne a gyerekének segíteni, a gyereke nem biztos, hogy nyitott lesz és ő csak azért sem azt fogja csinálni. Aztán, hogyha nem segítene ez sem, akkor el kell kezdeni nyílt napokra járni.
Ilyen a felvételi eljárás a Maimonidészben
A felvételi eljárás követi a többi iskolába való jelentkezés módját, tehát a tanulóknak központi jelentkezési lapot kell kitölteni, amelyen a Maimonidészt jelöli meg. A nyolcadik osztályosok jelentkezési lapját az általános iskolákban tölthetik ki, a hatosztályos képzésre jelentkezők esetében a jelentkeztetés a szülők feladata. Fontos tudni, hogy a középiskolák döntő többsége a felvételi eljáráshoz kéri a központi írásbeli eredményét, ez alól a Maimo sem kivétel.
A központi írásbelit bármely iskolában megírhatják a tanulók, erre azonban egyénileg kell jelentkezni. A Maimonidész a szombati nap miatt központi írásbeli vizsgát nem tud szervezni, tehát az ide jelentkező diákok más iskolákban írják meg a dolgozatot. Sajátos jellege a felvételi eljárásnak, hogy a Maimonidészbe jelentkező diákok töltsék le a regisztrációs lapot is töltsék ki, majd azt közvetlenül juttassák el az iskolába.
A felvételi eljárás a központi írásbeli megírása mellett egy felvételi beszélgetésből áll. A felvételi beszélgetésen lehetőség nyílik arra, hogy a felvételi bizottság jobban megismerje a jelentkezni kívánó diákot, annak érdeklődési körét és szemléletét. Fontos látni, hogy a tanuló értékrendje hogyan illeszkedne osztálytársaihoz és az iskola szellemiségéhez. A felvételi beszélgetés a felvételi bizottság előtt zajlik, amelynek tagja a leendő osztályfőnök is. A beszélgetés során lehetőség nyílik a tanuló központi írásbeli eredményének átbeszélésére.
- 2025. január 18. – az általános felvételi eljárás kezdete.
- További fontos információk az iskola honlapján találhatók.
A Maimonidész már a legkisebbeket is várja!
Az óbudai Maimonidész Zsidó Általános Iskola egyedülálló lehetőséget kínál a gyermekeknek, hogy a modern oktatás és a zsidó hagyományok ötvözésével gazdagító és teljes körű iskolai élményt szerezhessenek. Az első elemi osztály 2024-ben indult el és már most készülnek a következő első osztály indítására.
„Kiemelkedő oktatási programjaink révén biztosítjuk a hagyomány és a modern világ közötti harmonikus egyensúlyt.
Tantervünk szekuláris része követi a 21. századi elvárásokat, biztosítva, hogy gyermekek a legmodernebb oktatási alapokkal rendelkezzenek. E mellett, fontos szerepet kap a robotika az angol és a héber nyelv, valamint a judaisztika is. Iskolánk egy támogató közösséget biztosít, ahol diákjaink szeretetteljes környezetben fejlődhetnek.
A legújabb oktatási módszerekkel és eszközökkel dolgozunk, hogy a tanulás örömteli és hatékony legyen.
Célunk, hogy diákjainkat olyan tudással és értékekkel ruházzuk fel, amelyek segítik őket a jövő kihívásainak megoldásában és zsidó identitásuk megőrzésében – mesélte lapunknak Szilánk Zsuzsa.
Nyílt napok a Maimonidész Zsidó Általános Iskolában:
- 2025. február 11.
- március 19.
A nyílt napra az altalanos@zsidogimnazium.hu e-mail címen lehet regisztrálni.
Beiratkozás:
- 2025. április 2-án 9:00-13:00,
- április 3-án 13:00-16:00 között.
A beiratkozáskor kitöltve kell vinni az iskola honlapján a jelentkezés menüpont alatt található előzetes regisztrációs lapot.
A felvételivel kapcsolatos kérdésekkel forduljanak Szilánk Zsuzsához a Maimonidész operatív igazgatójához! Telefonon: 06/30-9903694, vagy a következő e-mailek egyikén (gimnázium) titkarsag@zsidogimnazium.hu, (általános iskola) altalanos@zsidogimnazium.hu.
Amennyiben elnyerte a Maimonidész a tetszését, várják jelentkezésüket: az iskola OM azonosítója: 203236 Telephely kód: 001 5 évfolyamos gimnázium (9Ny + 9-12. évfolyam) tagozatkódja: 0001 6 évfolyamos gimnázium (7-8-9NY-9-10-11-12. évfolyam) tagozatkódja: 0002.