Svát hó negyedikén (idén január 14., vasárnap) emlékezünk meg Baba Száli halálának évfordulójáról. A chabad.org 17 érdekességet közölt e nem mindennapi csodatevő rabbi életéről.

1. Közkedvelt csodatévő

Jiszráel Abuchacera rabbi, közismert nevén a Baba Száli a marokkói zsidóság egyik legnépszerűbb vezetője volt. Vezetőségének ideje alatt szülőföldjéről szinte teljesen eltűnt, és Izraelben, illetve a nyugati világban kelt új életre az arab országok zsidósága. A rendkívül szerény csodatevőt, akinek élete az imádkozás, a tóratanulás és mások támogatása, segítése körül forgott, a mai napig kedvelik a zsidóság minden szegmensében.

 

 

2. A marokkói kabalisták láncolatának egyik szeme

Az Abuchacera család tagjai ismert kabalisták voltak, akik egészen Smuel Elbáz rabbiig vezetik vissza származásukat. Elbáz rabbi Chájim Vitál rabbi tanítványa volt, aki pedig a szent Ári legnagyszerűbb követője és tanításainak összegyűjtője volt. A Baba Száli nagyapja, Jáákov Abuchacera rabbi a marokkói zsidóság történetének egyik legkiemelkedőbb figurája volt, akinek a műveit, többek közt az Ábir Jáákovot a mai napig széles körben tanulmányozzák.

A gyógyító rabbi

Jáákov Abuchacera rabbi hilulája, vagyis halálozási évfordulója alkalmából az Ábir Jáákovként is ismert marokkói rabbit mutatjuk be olvasóinknak. Az Ábir Jáákov egy marokkói település, Tafilalet szüöltte volt. 1806 ádár hónapjában, éppen azon a napon jött a világra, amikor Cháim Joszef Dávid Azuláj rabbi, vagyis a Chida néven ismert bölcs meghalt. „S fölkél a nap és … Olvass tovább

3. A Baba Száli jelentése: „imádkozó atya”

A „baba” arabul apa vagy nagypapa, a „száli” pedig a Jiszráel név rövidítéséből vagy az arab „imádkozás” szóból ered. Igencsak hosszú élete során zsidók és nem-zsidók tízezrei özönlöttek hozzá, hogy imádkozzon értük, amit ő meg is tett – gyakran csodás eredményekkel.

4. Marokkóban nőtt fel

Apja, Mászud Abuchacera rabbi Tórát tanított a hatalmas Szahara sivatagának egyik oázisában, Tafilalitban. A térséget az Atlasz-hegység választja el a marokkói nagyvárosoktól. A fiatal Jiszráel ebben az elszigeteltségben az aszketizmusnak és a tóratanulásnak szentelte napjait és éjszakáit. Gyakran tartózkodott a beszédtől és szombattól szombatig böjtölt.

A sokszínű marokkói zsidóság

A zene, a színek, a fűszerek, az építészet, csak pár dolog, amit marokkói őseinktől örököltünk.

5. Korán híres lett

18 éves korában már a helyi jesivát vezette. Miután a környékbeli lakosok és a franciák között kialakult villongások nyomán 1919-ben kivégezték a Baba Száli bátyját, Dávid rabbit, a család egy másik faluba menekült és a Baba Száli az egész régió rabbija lett.

Az eső fontossága a zsidó vallásban

Az eső héberül gesem vagy mátár, illetve nyári párja, a harmat (tál).

6. Négyszer házasodott

Bár micvája (13 éves kora) környékén vette el unokatestvérét, Ruchamát, aki két évvel később belehalt a szülésbe. Második házasságát 16 évesen kötötte, ebből a házasságából három gyermek érte meg a felnőttkort. Harmadik felesége, Mirjám négy gyermeket hozott a világra, negyedik, utolsó feleségével közös lánya, Eszter a netivoti Chábád vezetőjének felesége volt.

Baba Száli, az imádkozó atya

A zsidó vallás szerint az elhunyt lelke tovább emelkedik magasabb és magasabb szintekre.

7. Sokat vándorolt

1922-ben a Szentföldre utazott és jesivában tanult, majd visszatért Marokkóba és 1951-ben költözött feleségével és gyermekeivel Izraelbe. Innen nem sokkal később Franciaországba, majd ismét Marokkóba tette át székhelyét, végül ismét Izraelben telepedett le.

Gibraltártól rövid hajóút Marokkó: 18 tény a marokkói zsidóságról

A zsidó világ egyik legjellegzetesebb közösségét mutatjuk most be: zsidók Marokkóban.

8. Egy Chábád-jesivában készült a nagyünnepekre

Marokkóban töltött utolsó évtizedében minden évben elutazott a franciaországi Brunoy Chábád jesivájába, és Nissan Nemanov rabbi személyes vendégeként merült el a Chábád tanításaiban. Az út tíz órába tellett marokkói otthonából, és ahogy megérkezett a jesivába, akár az éjszaka közepén is, azonnal nekilátott a tanulásnak. Egész éjjel tanult, és hajnalban készen állt arra, hogy megkezdje szokásos napját.

9. Mély kapcsolatot ápolt a Rebbével

Marokkóban szorosan együttműködött Slomó Matuszof rabbival és más Chábád-küldöttekkel. Személyes és közösségi kérdésekben gyakran váltott levelet a Rebbével.

10. Sosem járt az Egyesült Államokban

1952-ben elhatározta, hogy Amerikába költözik, mert azt remélte, hogy ott kevesebb dolog vonja majd el a figyelmét a tóratanulásról és az istenszolgálatról. Ám miután levelet kapott a Rebbétől, melyben az állt, hogy szfárádi zsidó testvérei körében sokkal több dolgot tudna elérni, elállt a tervétől.

11. Lelkesen támogatta a Rebbe micvakampányait

A Baba Száli lelkesen állt az 1967-ben útjára indított tfilin és az 1973-ban elindított szombati gyertyagyújtás-kampány mögé, és másokat is arra buzdított, hogy támogassák e kezdeményezéseket. Ugyanezzel a lendülettel támogatta a gyermekek Tóráját is, és személyesen küldött leveleket gyerekeknek, akik betűt vásároltak.

Elkészült a nyolcadik „Gyerekek Tórája”

Ezrek köszöntötték a Siratófalnál a „Gyerekek Tóráját”, írja a chabad.org. A kezdeményezés útnak indítása óta ez a nyolcadik ilyen tekercs. A hatalmas örömünnepséget több hónapos nemzetközi erőfeszítés előzte meg, melynek során megfelelő számú gyermeknek vettek betűt a Tórában, hogy áv hó huszadikára, a Rebbe édesapjának halálozási évfordulójára készen álljon a tekercs.   Ahhoz, hogy még … Olvass tovább

12. Egy izraeli kisvárosban, Netivotban élt

1964-ben tért vissza Izraelbe, és ettől fogva itt élt élete végéig. 1970-ben telepedett le Netivotban, mely akkor egy apró, poros kisváros volt. A város neve egybeforrt a Baba Száli nevével és örökségével.

13. Legendás csodákat vitt véghez

A Baba Száli gyakran osztogatott ánizspálinkát, vagyis arakot, és ezen keresztül vitte véghez nagyszerű csodatetteit. Amikor valakinek átadott egy pohárkával, az volt az elvárás, hogy azzal a kívánsággal fogyasszák el, hogy minél hamarabb eljöjjön a messiás. Egyes történetek szerint volt, hogy befedte az üveget egy kendővel, és jóval többet töltött ki belőle, mint amennyi belefért az üvegbe. Gyakran mondta a hozzá fordulóknak, hogy az áldásai csak akkor teljesülhetnek, ha az illető szigorúbban tartja be a micvákat, amit persze mindenki örömmel megtett.

A cádik, aki különleges csodatételeiről ismert

Svát hónap 4-én emlékezünk meg Jiszráel Abuchacera rabbi, a Baba Száli halálozási évfordulójáról.

14. Egyszerű életet élt

Bár dúsgazdag emberek, magas rangú hivatalnokok és vezetők is gyakran megfordultak az otthonában, a Baba Száli nagyon egyszerű életet élt. Egész életében marokkói köpenyt és csuklyát viselt. A gazdag adományozók csekkjei és drága ajándékai semmit nem jelentettek a számára, elegendő volt neki apró, egyetlen matraccal felszerelt szobája, ahol szolgálhatta az Örökkévalót.

Baba Száli: sábeszkor kizárólag sábeszi micvákról beszélt

Ő Baba Száli, az „imádkozó atya”, akinek hilulája, vagyis halálozási évfordulója svát hónap 4-re esik.

15. Számos személyes tragédiát szenvedett el

A Baba Száli életét a szenvedés jellemezte. Szeretett bátyját kivégezték, első felesége nagyon korán elhunyt, több gyermeke is korán, még gyermekként, vagy fiatalon meghalt, többek közt legidősebb fia, Baba Meir is, akit sokan az örökösének tekintettek.

16. Kevés művet adott ki

Bár egész élete maga volt az élő tóratanítás és elkötelezettség, kevés könyvet adott ki. Írásainak nagy része elveszett. Az Áhávát Jiszráel című könyvet halála után adták ki. Több vallásos költeményt (pijutot) írt.

17. Svát hónap negyedikén hunyt el

1984. január 8-án, svát hónap negyedikén hunyt el, 94 éves korában. Még azon a napon eltemették Netivotban. Halálának évfordulóját, melyet a szfárádi világban hilula néven ismernek, dallal, lakomával és tóratanulással ülik meg minden évben.

Szent emberek szent sírjai

A különösen jámbor és nagy tudású zsidókat – cádikokat – az emberek gyakran keresik fel, hogy áldást vagy tanácsot kérjenek tőlük vagy arra kérjék őket, hogy imádkozzanak értük. Haláluk után a sírjuk gyakran zarándokhellyé válik – a vallásos zsidók közül sokan előszeretettel keresik fel e sírokat annak reményében, hogy az ott eltemetett cádik közbenjár értük … Olvass tovább

 

Megszakítás