Az Északkelet-Indiából érkezett párokat a Sávéj Jiszráel által szervezett, csoportos szertartáson adták újra össze, zsidó szertartás keretein belül Netánjától nem messze, néhány héttel az Izraelbe érkezésük után.
Néhány héttel ezelőtt beszámoltunk arról, hogy 257 ember alijázhatott az indiai Bnéj Menáse csoport tagjai közül. A bangladesi és mianmari határ közelében élő Bnéj Menáse (Menáse fiai) közösség úgy tartja, hogy őseiket még az első Szentély lerombolása után hurcolták Asszíriába, majd onnan vándoroltak tovább keletre. Bár az eltelt évezredek alatt asszimilálódtak, bizonyos szokásaikban megőrizték az ősi zsidó elemeket, és sokan elkezdtek érdeklődni zsidó örökségük iránt. A közösség több ezer tagja költözött már Izraelbe, ahol betérésük után a zsidó nép teljes jogú tagjaivá váltak.
Az Izraelbe való költözésben segítségükre volt a zsidó leszármazási vonallal rendelkező csoportok alijáját és betérését segítő, Sávéj Jiszráel nevű szervezet, és közreműködött az alijaügyi és integrációs miniszter asszony, Pnina Tamano Sata is. Miután a fent említett 11 pár a vallási előírások szerint betért és felvette a zsidóságot, most már zsidó szertartások szerint köthették össze az életüket eddigi házastársukkal. Az újsütetű családok nagyrészt Észak-Izraelben telepednek majd le.
„Szívből jövő mázál tovot és sok örömöt, egészséget és sikert kívánunk nekik itt, új otthonukban” – mondta a Sávéj Jiszráel alapítója és elnöke, Michael Freund rabbi. „Miután beteljesült az álmuk, alijáztak és visszatértek a zsidó néphez, ez a 11 Bnéj Menáse pár most azt is megünnepelheti, hogy a világjárvány ellenére hagyományos zsidó esküvői szertartás keretében házasodhattak össze újra. Ez az új életüket jelképezi, amit itt, a zsidó államban építenek” – tette hozzá.
A menyasszonyok hagyományos fehér esküvői ruhát viseltek, a vőlegények pedig tradicionális öltönyt, melyet a Bnéj Menáse közösség jelképei díszítettek. A járványra való tekintettel természetesen a szükséges engedélyeket is beszerezték, és betartották az Egészségügyi Minisztérium korlátozó intézkedéseit is.
Az egyik újraházasodott pár, Makabi és Szárá Hnamte – előbbi 72, utóbbi 70 éves – 49 éve él boldog házasságban. Két gyermekük már csaknem húsz éve Izraelben él, és 2003-as alijázásuk óta most találkoztak először szüleikkel: „Hálásak vagyunk azért, hogy alijázhattunk, és nagyon örülünk, hogy végre csatlakozhatunk a gyerekeinkhez és az unokáinkhoz” – mondták. – „49 év után abban a kiváltságban részesülhettünk, hogy szépen kiöltözhettünk és ismét összeházasodhattunk, ezúttal azonban chupá [zsidó esküvői sátor] alatt, itt, őseink földjén, Izraelben.”
A Bnéj Menáse közösség tagjai azt vallják, hogy a több mint 2700 évvel ezelőtt Asszíriába száműzött és elveszett tíz izraeli törzs leszármazottai. Elődeik évszázadokon át vándoroltak Közép-Ázsiában és a Távol-Keleten, míg végül Észak-Indiában telepedtek le, a burmai és a bangladesi határ közelében. A csoport tagjai évszázadokon át megtartottak bizonyos zsidó szokásokat, például a szombat, vagy a házassági tisztaság bizonyos törvényeit. Mindig is vágytak arra, hogy visszatérhessenek őseik földjére, Erec Jiszráelbe.
Az elmúlt évtizedek során a Sávéj Jiszráel a Bnéj Menáse közösség több mint 4000 tagja számára tette lehetővé az alijázást. Jelenleg még nagyjából 6500-an várják, hogy csatlakozzanak hozzájuk.
zsido.com
Forrás: Arutz7