A mindennapok során rengeteg gondolat fut át az agyunkon. Ezek felett nem egyszerű uralkodni, de a Tánjá segítségével jobban megérthetjük elménk működését.
Nem könnyű megváltoztatnunk a gondolatainkat, ám mindenképpen fontos, hogy uralkodni tudjunk fölöttük. Agyunk a világ legkifinomultabb eszköze, miért ne lennénk hát annak bölcs felhasználói? A chábád hászidizmus alapkönyve, a Tánjá számtalan életvezetési tanácsot tartalmaz gondolatainkkal, elménkkel kapcsolatban. A chabad.org összeállításában tízet olvashatunk ezek közül – XXI. századi realitásunkra alkalmazva.
1. A gondolatok a psziché érintőképernyői
Ahogy a telefon érintőképernyőjén a különféle szimbólumok megérintése más-más eredményekhez vezet, úgy a gondolatok is ablakot nyitnak az emberi elmére és szívre. Az okostelefont érintéssel és hanggal tudjuk irányítani – a gondolatokat pedig úgy, ha egy kicsit távolabbról szemléljük őket, átnézzük a kínálatot és eldöntjük, hogy melyek azok, amelyekbe igazán érdemes időt és energiát fektetni.
2. A mentális kontroll a szív kontrollja
Az érzelmeinket nem magunk választjuk meg, ám a gondolataink megváltoztatásával érzelmeink is megváltozhatnak. A kabala alapkönyve, a Zohár azt írja, hogy az elme uralkodik a szív fölött. Ez az uralkodás azonban nem szigorú parancsnokságot jelent, hanem természetes folyamatot: érzelmi állapotunk természetes módon követi gondolataink vonalát. Ahogy az irányított relaxáció során gondolatainkkal képesek vagyunk szabályozni a szív ritmusát vagy ellazítani megfeszült izmainkat, ugyanígy, amikor elménk a szívvel kerül közvetlen kapcsolatba, akkor az érzelmeinket is képesek leszünk irányítani.
3. Gondolataink sosem állnak meg
Gondolataink még akkor is folytonosan cikáznak az agyunkban, amikor ennek nem vagyunk tudatában. Ha szeretnénk meghallani a gondolatainkat, hagyjunk abba minden cselekvést és figyeljük meg a légzésünket. Ahogy a légzés egyenletessé válik, úgy lesznek egyre hangosabbak és egyre könnyebben megfigyelhetőek a gondolatok. Ahogy a légzés folytatódik akkor is, amikor nem figyelünk rá, ugyanúgy a gondolatok sem állnak meg, amikor nem figyelünk rájuk. Érdemes azonban figyelmet fordítani arra, hogy gondolatainkat ne vegyék hatalmukba az ellenségeink, hanem megfelelő úton maradjanak.
4. Az ember nem egyenlő a gondolataival és a gondolatok nem azonosak az emberrel
Mivel az ember képes külső megfigyelőként tekinteni a gondolataira, ezért nem lehetséges, hogy a gondolatok azonosak vele. A nyers érzések és érzékelések azonban nem megfigyelhetők, ahogy az ember a saját szemgolyóját sem tudja megszemlélni. A gondolatok tükörként működnek: meglehetősen zavarosan tükrözik az agy és a szív tevékenységét: az ember által ismert nyelv(ek)ből, az illető tapasztalataiból, az általa hallott hangokból és látott dolgokból áll össze az a szövet, melynek talaján megjelennek az elméletek és az érzelmek. A gondolat olyan, mint a ruha: ha kényelmetlenek, lerázhatjuk őket magunkról és megnyugtató, belső szépséget és kitartást tükröző gondolatokra cserélhetjük őket. Ha akarjuk. A változásra és a változtatásra való képesség a jó élet kulcsa.
5. Mindig legyenek a tarsolyunkban egészséges gondolatok
Gondolataink az általunk látott, hallott, átélt, tapasztalt dolgok körül forognak. Ha mindig van a tarsolyunkban néhány jó kiinduló gondolat, akkor könnyű előkapni azokat, akikor gondolataink rossz irányba kalandoznak. Kövessük őseinket: memorizáljuk a zsoltárokat, a Tóra egyes részeit, a Misnát és más alapvető zsidó szöveget, és ismételjük azokat nap mint nap. Így bevésődnek szívünkbe, mintegy a háttérben futnak folyamatosan, és szükség esetén könnyen elérhetők.
Számtalan nagyszerű lehetőség közül választhatunk, újabb és újabb magyarázatokkal, talmudi viták tanulmányozásával és a kabala titkainak megismerésével pallérozhatjuk elménket, így bárki megtalálhatja a megfelelő, szép és hasznos gondolatokat bármilyen helyzetre. A Báál Sém Tov azt tanította, hogy ott vagyunk, ahol a gondolataink vannak. Amikor csak lehetőségünk van rá, vegyünk elő egy-egy szép gondolatot és elmélkedjünk rajta.
6. Kapcsolataink táplálják a gondolatainkat
Ha csúnya, bántó, kellemetlen gondolatunk támad, haladjunk tovább, ne tápláljuk azzal, hogy azon kezdünk gondolkodni, hogy is juthatott ilyesmi eszünkbe. Maradjunk gondolataink hűvös külső szemlélői, így könnyen megszabadulhatunk a nem kívánatos gondolatoktól, és helyette elővehetjük tarsolyunkból a szép és hasznos ideákat, amiket erre az alkalomra tettünk félre.
7. Nem minden gondolat ered a gondolkodásból
A csúnya, mérgező gondolatok érzelmi örvényt jeleznek. Ilyenekkel mindannyian találkozunk életünk során, és feldolgozásukhoz sokszor segítőre, mentorra van szükségünk. Valakire, aki meghallgat. Az ilyesféle érzelmek és gondolatok természetesek, és ha egészséges gondolatokkal árasztjuk el elménket, egészséges dolgokat mondunk és teszünk, azzal is sokat tehetünk ezek kiiktatásáért.
8. Gyakorlás
Nem kell mindent azonnal megtenni vagy kimondani. Álljunk meg egy pár percre és cselekvés előtt gondoljuk át, hogy mit is szeretnénk tenni. Vajon az elsődleges késztetés legyőzése után is úgy érezzük, hogy a dolgot helyénvaló kimondani vagy megtenni? Tetteinket és beszédünket sokkal könnyebb kontrollálnunk, mint a gondolatainkat, és ha az első kettőnek már urai vagyunk, akkor a harmadik is könnyebben sikerülhet.
9. Az egészséges gondolatok mély gondolatok
Tanuljuk meg, hogy hogyan lehet mély és tápláló ideákra gondolni. Hagyjuk, hogy egy gyönyörű, mély és nagyszerű gondolat eltöltse elménket. Mint a világon minden, ez is gyakorlást igényel, de ha elég kitartóak vagyunk, szívünk előbb-utóbb visszatükrözi a mély értelmű gondolatokat.
10. Amikor a gondolatok forronganak…
Mit tehetünk, ha agyunk futótűzként száguld? Könyörögjünk Istenhez, hogy mentsen meg minket, hogy a fény és a belső erő kimenekíthessen minket az áradásból.