Bohuslav Sobotka miniszterelnök a nyugat-csehországi Terezínben a második világháborús náci terror áldozatairól szóló megemlékezésen szólalt fel az uszítás ellen.

„Itt Terezínben tudjuk a legjobban megérteni a béke értékét és azt, hogy milyen veszélyes a társadalom megosztása, a nemzetek és az emberek egymás ellen uszítása” – vélekedett Sobotka. „Ennek tudata, remélem már mélyen bennünk gyökerezik és ennek alapján bízom abban, hogy képesek vagyunk megkülönböztetni a jót és a rosszat” – tette hozzá a cseh kormányfő, aki beszédében embertelennek minősítette a náci ideológiát.

A megemlékezésen számos prágai nagykövetség diplomatái is részt vettek. Magyarországot Ertsey Katalin titkár képviselte.

Terezín a 18. század végén a monarchia katonai erődjének épült és a poroszok elleni védelemre szolgált. Az egykori Nagy Erőd területe jelenleg a város területe, míg a Kis Erőd ma nemzetközileg számon tartott fontos holokauszt-emlékhely. Évente mintegy 270-290 ezer látogató keresi fel

A II. világháború idején a terezíni Kis Erődben, amelyet a náci Németország munkatáborként működtetett, összesen mintegy 144 ezer zsidót tartottak fogva. Többségük, mintegy 118 ezer az auschwitzi megsemmisítő táborban végezte. A tábor melletti Gestapo-központban mintegy 30 ezer embert kínoztak halálra. Terezínben 1100-1200 magyarországi zsidót is fogva tartottak, kétharmaduk szintén Auschwitzban végezte.

A terezíni náci koncentrációs tábort a Vörös Hadsereg egységei szabadították fel 1945. május 9-én. 

 

MTI

Megszakítás