Magyarország zsidó öröksége gazdag és sokszínű, melynek egyik leglátványosabb lenyomata a vidéki és fővárosi zsinagógák építészete. Ez a teszt tíz gyönyörű zsinagóga külső képeit sorakoztatja fel, de vajon Ön mindről felismeri-e, hogy melyik városban állnak? Minden kérdésre fél perc áll rendelkezésre – most próbára teheti tudását, miközben felfedezi hazánk zsidó építészeti kincseit.

Hány magyarországi zsinagógát ismer fel képről? Derítse ki! Ez a teszt tíz lenyűgöző zsinagógát mutat be. A feladat egyszerű: találja ki, melyik városban található az adott épület. Ez nemcsak játék, hanem egy izgalmas utazás a magyar zsidóság történetébe is!
Kezdjük
#1. Hol található a képen látható zsinagóga?
A képen a bajai zsinagóga főbejárata látható. Az épületet 1845-ben avatták fel és külön érdekessége, hogy ez volt az első olyan hazai zsinagóga, melynek homlokzatára magyar szöveg került. Az utcafronton a következő felirat olvasható: „Egyedül az Istennek.” Ma a városi könyvtár működik benne.
#2. Vajon melyik város zsinagógája látható a fotón?
A képen az egykori esztergomi zsinagóga látható. Baumhorn Lipót első önálló épülete, melyet 1888-ban avattak fel a korábbi imaházuk helyén. Ma mint művelődési ház funkcionál.
#3. Hol áll ez a zsinagóga?
A képen a hódmezővásárhelyi zsinagóga látható, melyet 1857-ben a híres szegedi rabbi, Löw Lipót avatott fel. Az imaházat 1908-ban alakították át a mai formájára, amikor szecessziós díszítésekkel látták el. Az épületet ma is az ottani kis hitközség használja.
#4. Melyik város piactere mellett emelkedik ez a zsinagóga?
A képen a karcagi zsinagóga látható, melyet 1899-ben avattak fel a korábbi imaházuk helyén. Az épület ma is hitközségi tulajdonban van.
#5. Melyik város öreg platánjai mögött bújuk meg ez a zsinagóga?
A képen a nyíregyházi ortodox zsinagóga látható, melyet Baumhorn Lipót tervezett. A hatalmas imaházat 1924-ben vették használatba, jóllehet, teljes pompáját csak 1932-ben nyerte el. A zsinagóga ma is hitközségi használatban van, mellette téli imaterem, irodák, közösségi terek és mikve is található.
#6. Hol áll ez a kis takaros zsinagóga?
A képen a makói ortodox zsinagóga látható, melyet 1895-ben avattak fel. Sajnos aktív közösség már nem él a városban, viszont az itteni hitközség legtöbb tagja – az áldott emlékű Vorhand Mózes rabbijuk jóslata szerint – túlélte a holokausztot és Izraelben alapítottak új közösséget. Az elszármazott makói zsidók rendszeresen visszajárnak szülőföldjükre s akkor használják a zsinagógát.
#7. Melyik város fölé tornyosul ez a zsinagóga?
A képen Szombathely egykori neológ zsinagógája látható. A Dohány utcai zsinagóga mintájára épült és 1880-ban avatták fel. Az épületben a Bartók Terem működik. A mai szombathelyi hitközség a zsinagógával szemközti székházban kialakított imateremben tartja az Isten-tiszteleteit.
#8. Melyik város ékköve ez a zsinagóga?
A képen Tokaj egykori nagyzsinagógája látható. Az imaházat 1896-ban avatták fel a korábbi, tűzvészben elpusztult zsinagógájuk helyén. Az épület a holokauszt után elnéptelenedett, a 20. század közepére már csak a csupasz falak maradtak belőle, de megmentették. Ma rendezvényházként működik. A mellette található kis imaházat viszont a mai napig használják az ide látogató vallásos zsidók.
#9. Melyik város dísze a képen látható zsinagóga?
A képen Zalaegerszeg egykori zsinagógája látható. 1904-ben avatták fel. Az épület a neológ, tornyos zsinagógák jellegzetességeit mutatja. Hajdani orgonája Angster József híres műhelyében készült. Ma hangverseny és kiállítóterem. A helyi kis hitközség egy lakásban kialakított imaházat használ.
#10. Hol található ez a csodálatos zsinagóga?
A képen a fantasztikus szegedi nagyzsinagóga látható, melyet 1903-ban avattak fel. Az épületet Baumhorn Lipót tervezte a legnagyobb gonddal, mégpedig a város híres rabbijának, Löw Immánuelnek a pontos útmutatása alapján. A zsinagógát nemrég újították fel, mellyel egy időben rendezték a körülötte lévő bibliai keretet is.
Eredmények
Gratulálunk! A teszt eredménye alapján Ön a magyarországi zsinagógák nagy ismerője!
Ossza meg tudását barátaival – vagy bíztassa őket, hogy ők is tegyék próbára tudásukat!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Ez most nem sikerült éppen a legjobban. De ne csüggedjen, csak úgy senki sem ismeri kívülről a zsinagógákat.
Tallózzon oldalunkon és ismerje meg a zsinagógák világát.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Sok sikert és jó időtöltést!
A kvízben szereplő képek a zsinagogak.hu oldalról származnak, kivéve a hódmezővásárhelyi és szegedi zsinagógáké, melyek Cseh Viktor fotói.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.