A település, ahol a lerombolt zsinagóga romjait megtalálták, a 20. században nagyon népszerű volt a lengyel zsidók körében. 

Régészek kutatásokat kezdtek a Varsó melletti Otwockban, a lerombolt Goldberg-zsinagóga helyén, ahol az épület – a város második világháború előtti fő zsinagógája – figyelemre méltó maradványait fedezték fel a múlt nyáron egy új kerékpárút építése során – számolt be róla a Jewish Heritage Europe.

Már elkezdődtek a lerombolt zsinagóga kapcsán a kutatások

„Tudtuk, hogy volt itt egy zsinagóga, de nem tudtuk, hogy maradt-e valami a föld alatt, mert a felszínen semmi sem volt látható”

– mondta júliusban Sebastian Rakowski helytörténész, az otwocki zsidók emlékét őrző társadalmi szervezet munkatársa egy helyi televíziónak.

A tartományi műemlékvédelmi felügyelő nemrég egy Facebook-bejegyzésben jelentette be a régészeti munkálatok megkezdését, és egy sor fotót is közölt az aktuális helyzetről. Dokumentálták többek között az épület bejáratát, a zsinagóga kidőlt dél-nyugati falát és nagyméretű oszloptöredékeket.

A település a XIX. század második felében a lengyel zsidók körében nagyon népszerűvé vált, és számos zsinagógával, imaházzal és egyéb vallási infrastruktúrával rendelkezett. A holokauszt előtt többségi zsidó lakossága volt. A Goldberg-zsinagógát 1927-ben emelték, Szlama és Chawa Goldberg magántulajdona volt, 650 fő befogadására volt alkalmas. A nácik 1939 októberében felgyújtották és Otwock többi zsinagógájával együtt elpusztították.

Megszakítás