Vajon zsidó szemmel melyek a párválasztás szempontjai? Hogyan lesz az ismerkedésből eljegyzés, majd házasság?

A zsidó gondolkodás szerint férj és feleség egy egység, lelkük ugyanazon lélek két fele, melyek a házasság kötelékében találnak egymásra.
A házasság egyesíti újra a két fél lélekdarabot
„Isten a saját képmására teremtette az embert, férfinak és nőnek teremtette.” – Olvassuk a Tórában (1Mózes 1:27.). A zsidó misztika szerint ez azt jelenti, hogy a férfi és a nő eredetileg egy entitás, egyetlen lélek volt.
Amikor Isten megformázta az asszonyt, Chávát (Éva) az első ember oldalából vett darabból, akkor elfelezte az ember lelkét. Férfi és nő, férj és feleség valaha, a világ kezdetén egyetlen lélek volt, egymásra találásuk és házasságkötésük pedig egyfajta újraegyesülés.
A házasság megkötése nyomán a lélek két fele újra egymásra talál és eggyé lesz.
Az ember akkor képes igazán teljesíteni földi küldetését, ha azt lelke másik felével együtt teszi. Az esküvőn megtörténik az egyesülés és így a lélek és általa az ember sokkal többet képes elérni és jóval magasabb szintre tud emelkedni, mint akkor történt volna, ha Isten sosem választotta volna ketté a lelket.
Isten tartja kordában a tüzet
A férfi héberül „is” – איש, a nő pedig „isá” – אשה. Bölcseink rámutatnak, hogy e két hárombetűs szóban két betű közös, egy-egy pedig eltérő. A két közös az álef és a sin, melyek együtt az „és”, azaz „tűz” szót adják ki. A két eltérő betű a jud és a hé, melyek együtt Isten egyik nevét adják ki. A férj és a feleség összekapcsolódása által létrejött egységben jelen van az Örökkévaló is. Isten nélkül a tűz pusztító hatású, jelenlétében azonban a pozitív tulajdonságai (melegség, szenvedély) dominálnak.
A zsidó hagyomány szerint negyven nappal a fogantatás előtt kihirdeti egy égi hang, hogy ez és ez az ember ennek és ennek a házastársa lesz.
A zsidó gondolkodásban létezik a „básert” fogalma, ami annyit tesz: „elrendeltetett”. Ez a kifejezés utalhat egy eseményre, ilyenkor azt jelenti, hogy a világon minden Isten akarata szerint történik, köznyelven szólva „ennek így kellett lennie”.
A básert szó másik jelentése: a nekünk rendelt házastárs. Hisszük, hogy a világon mindennek oka és jelentése van, és még egy apró falevél is azért hullik le a fáról, mert Isten így rendelte. Hisszük, hogy Isten mindenkinek párt is rendelt. Már csak annyi a feladatunk, hogy megtaláljuk!
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.