A vilniusi nagyzsinagóga egykori helyén végzett ásatások az elmúlt évek egyik legkülönlegesebb zsidó régészeti projektjévé váltak. Most a feltárásokról végre elkészült dokumentumfilm is.
A tragikus sorsú zsinagóga körüli történésekről már korábban is beszámoltunk. A litván főváros nagyzsinagógája a XVII. század elején épült reneszánsz-barokk stílusban, és évszázadokon keresztül a város zsidó életének központja volt. A híres Shulhoyf negyed szívében állt, egy pezsgő, sűrűn beépített zsidó városrészben, amely 12 zsinagógának, mikvéknek, a közösségi tanácsnak, kóser henteseknek, könyvtárnak és más vallási, oktatási intézményeknek adott otthont – emlékeztet a JHE.
Alaposan dokumentált zsinagógafeltárás
A Loïc Salfati rendezésében készült film nemcsak egy lenyűgöző történelmi utazás, hanem egy régészeti kaland is. A film a 2019-es és 2021-es feltárások napjait követi nyomon, és részletesen bemutatja a helyszínen végzett munkát, a felfedezések örömét, valamint a helyi és nemzetközi csapat elkötelezettségét. Mostantól a dokumentumfilm teljes egészében ingyenesen megtekinthető a Vimeo platformon.
Elpusztított központ, újjáéledő emlékezet
A zsinagógát a második világháború idején a nácik kifosztották és felgyújtották, majd a szovjet hatóságok az 1950-es években teljesen eltüntették a romokat, és egy iskolát építettek a helyére. A szakrális tér fizikai megsemmisítése azonban nem tudta eltörölni annak szellemi örökségét és most régészek generációja dolgozik azon, hogy a múlt ismét láthatóvá váljon – emelik ki a cikkben.
A kutatás 2016-ban kezdődött földradaros vizsgálatokkal, majd ezt követően évente visszatértek a szakemberek, hogy rétegről rétegre tárják fel, mi maradt fenn a föld alatt. A feltárt leletek között szerepel a frigyszekrény és a bimá alapja, két mikve, valamint a főimaterem sokszínű, festett padló- és falfelületeinek töredékei, óriási, leomlott oszlopok és más részletek, amelyek mind a pusztítás intenzitásáról tanúskodnak.
Nemzetközi összefogás a zsinagógáért
A feltárásokat az Izraeli Régészeti Hatóság, a Litván Régészeti Társaság, a Good Will Foundation és a Litvániai Zsidó Közösség támogatásával végzik. A projekt egyszerre tudományos, közösségi és szimbolikus jelentőségű: nem csupán dokumentálja a múltat, hanem segít visszakapcsolni a jelenkor közösségét a város zsidó örökségéhez. A dokumentumfilm elérhetővé tétele különleges lehetőséget kínál mindenkinek, aki szeretne mélyebben megismerkedni a történettel.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.