Krakkó történelmi zsidó negyedének, a Kazimierznek az egyik legfontosabb emléke a XVII. századból származó Izaak zsinagóga. Arról érkeztek hírek, hogy komoly statikai problémák jelentkeztek az épületben, repedést találtak a boltozaton.

A krakkói műemlékek helyreállításával foglalkozó társadalmi bizottság a Facebookon közzétett közleményében további támogatást ígért a barokk épület megmentésére, amely 1644-ből származik, és egyike Kazimierz hét történelmi zsinagógájának – írja a Jewish Heritage Europe.

A feltehetően egy akkoriban Krakkóban dolgozó olasz építész által tervezett épületet az imákat és rituális képeket ábrázoló színes falfestményekről, valamint a szentély fölé 14 méter magasan emelkedő boltozaton található díszes stukkókról ismerik.

Az első repedések már 2018-ban megjelentek. A vizsgálatok „jelentős szélességű és kiterjedt elágazású repedéseket” tártak fel. A Zsidó Hitközség által megrendelt szakértői vélemény „a boltozat felületének túlzott deformációját állapította meg, amely így nem vezeti át megfelelően a terhelést”.

Tavaly a bizottság támogatásával és szakértők további közreműködésével kidolgoztak egy műszaki tervet a boltozat stabilizálására. Ennek eredményeként olyan konzerválási módszert választottak, „amely a lehető legkisebb beavatkozást garantálja a boltozat gyönyörű stukkódíszítésébe. Ez a szénszálas szalagoknak köszönhetően lesz lehetséges, amelyek a boltozatot a felső felületéről (azaz a padlás felől) rögzítik”.

Már 1988-ban is észleltek kevésbé súlyos repedéseket, de az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején végzett felújítás látszólag megoldotta a problémát. Mint kiderült, ez téves feltételezés volt – olvasható cikkben.

A bizottság további segítséget ígért a zsinagóga megmentéséhez, amely nem mellesleg az UNESCO világörökségi listáján szereplő területen található.

 

Megszakítás