Június 15-én, vasárnap 11 órától egy különleges séta lesz az iparbárók és rabbik szinte feledésbe merült temetőjében. Az EMIH kulturális időutazásra invitál mindenkit, aki szeretné mélyebben megismerni Budapest rejtett zsidó történeteit.
A páratlan séta találkozó helyszíne a Fiumei úti sírkert mögött, Salgótarjáni utca 6. szám alatt található zsidó temető bejárata. A temető lenyűgöző emlékei között dr. Negyela László várostörténész, kulturális örökségvédelmi szakember kalauzolja az érdeklődőket.
Több mint egy temető
A Salgótarjáni utcai zsidó temető nem csupán egy sírkert: építészeti, társadalomtörténeti és kulturális értelemben is kincsestár. E hely egykor a zsidó polgárság és iparmágnások végső nyughelye volt. A korszak leggazdagabb és legbefolyásosabb családjai pompás mauzóleumokat, díszes családi kriptákat emeltek itt. A temető építészete a mai napig lenyűgöző, noha az idő vasfoga megkoptatta azokat.
A séta során olyan történetek tárulnak az érdeklődők elé, ahol a fényűzés és a jótékonyság kéz a kézben járt, ahol nem csupán gazdagságról, hanem társadalmi felelősségről is tanúskodnak a kövek.
A séta egyik kulcsszereplője Lajta
Megismerhetik többek között Lajta Béla – a kor zseniális építészének – munkáit. Lajta a kapu- és szertartási épületek, valamint több síremlék tervezőjeként a modern és a szentföldi hagyományok összeolvasztásával hozott létre máig ható alkotásokat. A ravatalozó és a kapuépület nemcsak a szemet gyönyörködteti, hanem mély kulturális és vallási üzenetet is hordoz.
A temetőben sétálva életre kelnek az iparbárók, bankárok, nagyvállalkozók, rabbik és a hétköznap egyszerű embereinek történetei. A 19–20. századforduló nagybetűs embereiről lesz szó, akik palotákat, gyárakat építettek, kastélyokat vásároltak, és közben hatalmas összegeket áldoztak jótékonysági célokra: kórházakat, vakok intézetét, árvaházakat alapítottak, és támogatták a szegényeket. A séta keretében részesei lehetnek a múlt pompájának és mindazon emberi történeteknek, amelyek nem csak a várost, de a magyar történelmet is formálták.
De nemcsak a gazdagság és a nagyság pillanatai tárulnak fel: szó esik majd a temetkezési szokásokról, a fényűzés és a szerénység közötti ellentétekről. Szóba kerül, hogyan próbált a Chevra Kadisa, vagyis a Szent Egylet gátat szabni a túlzott pompa terjedésének, megőrizve a zsidó hagyományok szerénységre intő szellemét.
Különleges lehetőség
A Salgótarjáni utcai zsidó temető szakavatott vezetővel ritkán látogatható, zárt világ. Ez a temető egy olyan hely, ahol a múlt kőbe faragott üzenetei ma is megszólítják a látogatókat. Ne hagyja ki ezt a különleges alkalmat: sétáljon Negyela és fedezd fel Budapest egyik legszebb, leginkább feledésbe merült kulturális örökségét!
Jelentkezés és a programról további információ a zsidóprogramok.hu oldalon keresztül.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.