Radóc polgármestere azt tervezi, hogy rendbe teszi a jelentős méretű radóci zsidó temetőt, és felteszi a város impozáns zsinagógáját a turisztikai térképekre – olvasható a Jewish Heritage Europe beszámolójában. Az észak-romániai város az egykori Bukovina déli részén található, a holokauszt előtt nagyszámú zsidó közösség otthona volt, most viszont már nagyon kevés zsidó él a településen.
„Ez egy személyes, lélekkel teli projekt” – írta Facebook-bejegyzésében Bogdan Loghin polgármester. Ígérete szerint tavasszal látnak neki a temetőben az elburjánzott növényzet ritkításának és a terület rendezésének.
Az ikertornyos zsinagógát 1883. augusztus 18-án, Ferenc József császár születésnapján avatták fel. 2012-ben felújították, és állandó kiállítást rendeztek be benne.
A korabeli beszámolók szerint I. Ferenc József osztrák császártól és magyar királytól 1880-as radóci látogatása során egy küldöttség azt kérte, hogy a városban élő zsidók megnövekedett száma miatt kapjanak egy megfelelő területet, egy nagy zsinagóga építéséhez. A császár beleegyezett és telket adományozott a város közepén.
Ekkor vita robbant ki az ortodox és a neológ zsidók között. Az ortodoxok azt követelték, hogy a zsinagógát hagyományosabb módon építsék, a neológok pedig azt akarták, hogy a zsinagóga a csernovici (ma Ukrajnában található) nagy zsinagóga stílusában, katedrális jellegű kerek kupolával épüljön meg. A konfliktus miatt a zsinagóga építését több évre elhalasztották. Végül kompromisszum született és a zsinagóga a csernovici stílusában valósult meg, de egy nagy különbséggel: a kerek kupola helyett két ikertornyot kapott.
A város 1831-ben létrehozott zsidó temetője jól dokumentált és feltérképezett. A várostól pár kilométerre található, mintegy 7000 sírhelyet foglal magába.
Fotó: a radóci zsinagóga (forrás: Wikipédia)