Négyszáz évvel azután, hogy az első zsidók letelepedtek Jamaikán, már fel is épült a mikvéjük.

Bár a rituális fürdő a zsidó közösségek egyik legfontosabb intézménye, a Karib-tenger langyos vize sokáig megfelelt a szigeten élő zsidó asszonyoknak. Most azonban, egy Chábád-központtal együtt, új mikvét is avattak ünnepi külsőségek között Jamaikában – tájékoztat az Anash.

Az első jamaikai zsidók az inkvizíciótól rettegő, vallásukat titokban gyakorló marannók voltak, akik 1655-től, a brit erők bevonulásától kezdve gyakorolhatták szabadon hitüket. Zsinagógákat emeltek, iskolákat hoztak létre és számos temetőt is alapítottak a sziget különböző településein, arról azonban semmilyen forrás nem tanúskodik, hogy valaha is mikvét építettek volna. Feltételezések szerint a kellemes tengervíz megfelelő alternatívát nyújtott az épített fürdőkkel szemben. Hanuka utolsó napján azonban megnyílt sziget első mikvéje, mely az újonnan alapított Chábád-központban kapott helyet, a turisták által igen kedvelt Montego Bayben. Az intézmény élén Yaakov Raskin rabbi és felesége, Mushkee áll, akik a lubavicsi mozgalom küldöttjeiként szolgálják a helyi és a látogatóba érkező zsidókat.

A központ egy ötemeletes villában kapott helyet. Zsinagógájában olyan tóratekercset használnak, melyet a Lubavicsi Rebbe 120. születésnapjára írtak, majd osztottak szét a Tórával még nem rendelkező Chábád közösségek között. Hatalmas étkezőjében akár nyolcvan embert is vendégül láthatnak a szombati és ünnepi étkezések alkalmával. Azon turisták számára, akik inkább a szálláshelyükön töltenék a sábátot, a rabbi és felesége előre csomagolt kóser ételt biztosít. A turistaszezonban a tengerparton egy Kosher Hot Spot névre hallgató étkezde is működik, ahol izraeli stílusú ételeket lehet fogyasztani.

A Raskin házaspár 2004-ben érkezett Montego Baybe, éppen száz évvel azután, hogy a helyi zsinagóga bezárta kapuit, miután a közösség tagjai elhagyták Jamaikát. A város hitközsége a XIX. században élte fénykorát, amikor a neves rabbi, Abraham Pereire Mendes (1825-1893) állt az élén. A XX. században a nagyfokú elvándorlás miatt azonban megszűnt a hitközség és bezártak intézményei.

A Jamaikán élő, kis számú zsidó közösség nagy örömmel fogadta a Chábád képviselőinek megjelenését, akiktől a hitélet fellendülését várták. Egyikük, a szír zsidó származású üzletember, Raymond Doweck jelentős támogatása tette lehetővé az új központ megnyitását, miután a korábbi, bérelt ingatlanban működő Chábád-ház már kicsinek bizonyult az egyre növekvő érdeklődés miatt. A központ és a mikve megnyitásakor természetesen reggae zene szólt és jellegzetes jamaikai fogásokat szolgáltak fel a megjelenteknek.

 

Megszakítás