Legyen szombat vagy ünnepnap vagy életesemények, mint a bár micva, az esküvő és a körülmetélés, a lakoma mindig kenyérrel – bárhesszel, zsömlével, pitával, macesszel – kezdődik. Mi a kapcsolat a zsidók és a kenyér között? Megtudhatják az aish.com cikkéből.

Bölcseink vitatkoznak azon, hogy mi lehetett a Tudás Fájának gyümölcse. Egyesek szerint füge volt, mások szerint szőlő és vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy búza. A bűn elkövetése után Isten azzal átkozta meg Ádámot, hogy „arcod verejtékével edd a kenyeret”(1Mózes 3:19.). A kenyér tehát egészen biztosan jelen volt valami módon, így minden egyes alkalommal, amikor az ember kenyeret eszik, az Édenkertben elkövetett bűnt javítja ki.

A zsidó hagyomány szerint evés előtt és után is áldást mondunk, ételfajták szerint hosszabbat vagy rövidebbet. Az egyetlen, a Tóra által előírt áldás éppen a kenyérevés utáni áldás: ha ettél és jóllaktál, áldd az Örökkévalót, a te Istenedet az ételért, amit megettél. Kenyérevés előtt a hámoci lechem min háárec – aki kenyeret hoz a földből áldást mondjuk. Azonban a búza az, ami a földből terem, nem a kenyér. Miért nem a kenyérért mondunk köszönetet? Bár az eső és így a búza növekedése, tehát végeredményben a kenyér léte Istentől függ, az embernek is erőfeszítéseket kell tennie: szántani, vetni, aratni, csépelni, őrölni, gyúrni, sütni kell ahhoz, hogy kenyér kerülhessen az asztalra.

Ha nincs liszt, nincs Tóra

Nincs talán még egy olyan alapanyag, mint a liszt, melyről a Tóra ilyen sokat beszél, és melynek ilyen sokféle használatát mutatja be, írja elő vagy éppen tiltja meg, attól függően, hogy az évnek mely időszakában vagy hol tartózkodunk. Legyen szó különféle áldozatokról, ünnepekről vagy arról, hogy Ávráhám ősapa hogyan fogadta a vendégeit, a kenyér, illetve … Olvass tovább

 

A pusztai sátorszentélyben és később a jeruzsálemi Szentélyben állt a színkenyér asztala, melynek kétszer hat polcára összesen tizenkét színkenyeret (lechem hápánim) helyeztek áldozatként. A Szentélyben szolgálatot teljesítő kohénok hetente cserélték ki a kenyereket, melyek csodás módon frissek és melegek maradtak egész héten át, így hét nap elteltével a kohénok fogyaszthatták el a vekniket, melyek olyanok voltak, mintha épp akkor kerültek volna ki a kemencéből. Bár ma már nem áll a Szentély, a kenyér körüli rituálék, például az, hogy evés előtt leöntjük a kezünket egy kancsóból vízzel, a Szentélyből ered.

A kenyér tehát több mint az elfogyasztott bárhesz, bégel, vekni vagy zsömle – a táplálékunk lényegét jelképezi és azt a gazdasági sikert, mely Isten áldásából ered. Részt kell vennünk a megélhetésünk előteremtésében, de az anyagi sikerek végeredményben az Örökkévalótól erednek. Ez a gondolat áll a kenyérre mondott áldás szövegének hátterében. Szfárádi szokás kenyérevés előtt a két szétnyitott tenyeret felfelé fordítani, jelképesen elfogadva az isteni áldást, mielőtt elmondják a hámoci áldást. Sokszor egy zsoltárrészletet is elmondanak hozzá: „Kinyitod kezedet és kielégíted minden élő teremtmény igényét”.

Kenyerünk java

A kenyér története egyidős az ember történetével.  Ádám és Chává (Éva) történetében olvashatjuk, hogy „Arcod verejtékével edd a kenyeret…” (1Mózes 3:19.) nem sokkal később a Tóra azt is elmeséli, hogy Noách (Noé) találta fel az ekét, megkönnyítve ezzel az emberek számára a szántást és a vetést. Ettől fogva rendszeresen hallunk a kenyérről, legyen az az … Olvass tovább

 

Fotó: Naftali Deutsch

 

Megszakítás