Ha valaki évek vagy akár évtizedek óta minden nap felveszi a tfilint, úgy érezheti, már mindent tud erről a parancsolatról. De mi történik, ha egyszer csak megsérül az ember? Egy törött kéz vagy egy műtét megváltoztathatja a mindennapi rutint.
Azon a héten, amelyiken Andrásnak megműtötték a kezét, Dani eltörte a karját. Mindketten ugyanazzal a kérdéssel fordultak hozzám: hogy vegyenek így most tfilint?! Amellett, hogy gyors és teljes felépülést kívánunk nekik, érdemes a feltett kérdéssel összefüggő további kérdéseket is áttekinteni. Elsőként tisztázzuk az alapelveket!
A tfilinrakás lépései
A kézre való tfilin felkötése három részből áll:
(a) amikor az ember meghúzza a felkarjára rakott tfilin szíját és ezzel a karjához rögzíti a tfilin dobozát.
(b) amikor a tfilin szíját hétszer a rátekeri az alkarjára.
(c) amikor háromszor a középső ujjára csavarja a szíjat, majd a maradékot a kézfeje köré tekeri.
Ebből a bibliai előírás1 az első és a harmadik részre vonatkozik: azzal, hogy a felkarjára rögzíti és az ujjára csavarja, teljesíti az ember a kézre való tfilin fölrakását2.
Ha jól értelmeztem, akkor a kötés micvája a karra rögzítésre vonatkozik, az ujjra tekerés pedig azért szükséges, hogy lezárjuk a rögzítést, nehogy leessen3. A hétszeri karra való tekerésről a Sulchán áruch azt mondja4, hogy ez a szokás, amit mindenki követ. Ebből következik az alábbi három előírás:
A tfilinrakás áldásának ideje
- Mivel a tfilinrakás tórai része az, amikor az ember a tfilindobozt a felkarjára erősíti, ezért a kézre való tfilinre mondandó áldást az után kell mondani, miután odatette a karjára, de az előtt kell mondani, hogy meghúztuk volna a szíjat, hiszen az áldás mindig megelőzi a micva teljesítését5. Sajnos sokan azt hiszik, hogy a lényeg az alkarra való tekerés, ezért az áldást a doboz rögzítése után mondják.
- Mivel a kézre való tfilinre mondott áldás a fejre való tfilinre is vonatkozik, igyekezni kell, hogy minél kevesebb idő teljen el a kézre és a fejrevaló imaszíjak felrakása között. Ezért van olyan vélemény, hogy még az alkarra való tekerés előtt fel kell tenni a fejre valót, mivel ezzel már teljesítettük a tórai micvát6. Az elfogadott vélemény azonban az, hogy először végigtekerjük az alkarunkon és aztán tesszük a fejünkre is – mivel az alkarra való tekerés kiegészíti a tfilin micváját7.
Ha valakinek nincs alkarja
- Ha az embernek, Isten ments, nincs alkarja a bal kezén, akkor még mindig teljesítheti a kézre való tfilin micváját, mivel a felkarra való rögzítés a tórai micvának a lényege8.
Azonban van olyan vélemény, amely szerint a Tóra szavait9 „uksártám löot áljádechá” (Kösd őket jelképként a karodra) úgy kell értelmezni: tekerje a tfilint az alkarja fölötti részre, így, ha nincs alkar, nincs mi fölé tekerni. A háláchá10, bár nem fogadja el ezt az érvelést, és úgy véli a felkarra föl kell tenni ilyenkor is, a fenti véleményt figyelembe véve nem mondanak rá áldást.
Ha valakinek egyáltalán nincs bal karja, akkor csak a fejre való tfilint teszi föl, a karra való tfilint pedig egyáltalán nem teszi fel, a jobb karjára sem11.
A chácicá vagyis az elválasztó réteg szabályai
További alapelv a tórai szöveg alapján, hogy az ember bőréhez kell érnie a tfilinnek, nem lehet chácicá, vagyis olyan réteg a kettő között, amely elválasztja őket egymástól, mivel az van írva: „ál jádechá” (a karodra), és ez mind a kézre, mind a fejre való tfilin esetén érvényes12. Kivétel ez alól, ha az ember érzékeny a hidegre és fél, hogy sapka nélkül megfázik. Ebben az esetben magán hagyhat egy vékony fejfedőt és teheti arra a tfilint, mert ebben az esetben hagyatkozhat a megengedő véleményre, ám nem mondhat rá áldást. A félreértések elkerülése végett ebben a nagyon kivételes esetben rögtön el is kell takarnia a tfilint, nehogy mások azt higgyék, hogy bármikor tehetik fejfedőre a tfilint mindenféle különösebb nyomós ok nélkül. Fontos arra is figyelni, hogy ez csak egy nagyon vékony fejfedővel engedhető meg, vastag anyagra nem lehet rátenni a tfilint13. A kézre való tfilin esetében is inkább rakjon az ember tfilin chácicával, a bőrt a tfilintől elválasztó vékony anyaggal áldás nélkül, mint hogy egyáltalán ne rakjon14.
Tfilinrakás bekötött kézre
Az alapelvek figyelembevételével tekintsük át, mi történik, ha valakinek be van kötve a keze, vagy éppen az alkarja.
Mivel a tfilinrakás legfontosabb eleme az, hogy a felkarra rögzítjük a tfilint, ha ezt tudja teljesíteni, akkor minden megkötés nélkül fölrakhatja áldással.
Amikor a tekerésnél elér a bekötözött részhez, akkor tekerje rá ugyanúgy, mint máskor, csak óvatosan, hogy ne sértse meg a sebet.
Bekötött felkar vagy fejsérülés esete
Ha a felkarján van a probléma, akkor elsőként meg kell vizsgálni, hogy kicsit magasabbra téve hozzá tud-e érni a bőréhez tfilin15. Ha ez nem megoldható, akkor meg kell próbálni úgy föltenni, hogy legalább maga a doboz érjen a bőréhez, ha ez sikerül, mondhat áldást, még akkor is ha a szíj, amivel rögzíteni fogja a dobozt, már a kötésre fog kerülni16. Ha ez se megoldható, akkor a kötésre kell rátenni a tfilint áldásmondás nélkül és utána eltakarni, hogy mások ne lássák és ne vonjanak le belőle hibás következtetést17.
Még ha vastag kötés, vagy akár gipsz is van a kézen, akkor is az az elfogadott vélemény, hogy rá lehet tekerni a szíjat áldás nélkül18.
Ugyanezek elvek érvényesek abban az esetben, ha a feje van bekötve valamiért.
Karórára lehet-e tfilint rakni?
A témában további kérdés merül föl, hogy le kell-e venni a karórát vagy át lehet tekerni rajta a szíjat. Van olyan vélemény, hogy mire az ember a szíjjal a csuklójáig eljut, addigra föltette a felkarjára, végigtekerte az alkarján és már csak az ujjak vannak hátra, így nyugodtan át lehet vezetni a karórán az imaszíjat19. Az elfogadott vélemény azonban az, hogy az ember igyekezzen a lehető legtökéletesebben teljesíteni a micvákat, ezért vegye le az órát teljesen, vagy tegye a másik karjára20.
A hosszú haj és a kopaszodó fej
Előfordulhat bizonyos esetekben, hogy a fejre való tfilinnél a haj képez elválasztó réteget. Ilyen eset pl. ha valakinek nagyon hosszú a haja21, amitől ráadásul előfordulhat, hogy nem tudja rendesen a fejére rögzíteni a tfilint.
A másik problémás eset, ha valakinek a haja nem a természetes helyén van, hanem pl. egy kopasz folton át van fésülve egyik oldalról a másikra. Ilyenkor a tfilinrakás idejére vissza kell fésüli a természetes helyére22.
Túl rövid szíj
Végül vizsgáljuk meg, mi a teendő, ha a tfilinnek olyan rövid a szíja, hogy nem lehet az alkaron hétszer körbetekerve az ujjakra is rátekerni! Ahogy fentebb említettük, a micva elsődleges eleme a felkarra majd a középső ujjra való rögzítés, így, ha nem lehet hétszer rátekerni az alkarra és az ujjra is, akkor addig, ameddig az ember nem szerez be új, megfelelő hosszúságú szíjat, lehet kevesebbszer tekerni, lényeg, hogy alul és fölül az előírásnak megfelelően legyen rögzítve23.
Kívánom, hogy mindenki egészségesen és sérülésmentesen rakhasson tfilint nap nap után!
1 5Mózes 6:8.; 2 Sulchán áruch RSZ 27:11.; 3 Lásd Rábénu Mánoách A tfilin szabályai-hoz 3:12. végén; Piszké tsuvot 27. fejezet 139. lábj.; 4 Uo. 12. 5 Uo. 25:17.; 6 Uo. 24.; 7 Uo., lásd még uo. 33:6.; 8 Uo. 27:3.; 9 5Mózes uo.; 10 SÁ uo.; 11 Uo.; 12 Uo. 7.; 13 Uo.; 14 Uo. 8.; 15 Uo. 8.; 16 Misná brurá 27:16.; 17 SÁ uo.; 18 Minchát Jichák responsum 2. kötet 46. fejezet; PT uo. 91. lábj.; 19 Jábiá omer responsum 2. kötet OC 2. fejezet; Jöcháve dáát responsum 3. kötet 2. fejezet; 20 PT uo. 9.; 21 Lásd PT uo. 10.; 22 Lásd uo.; 23 PT uo. 17. végén.
Megjelent: Egység Magazin 33. évfolyam 167. szám – 2023. június 30.