Tévét 10., a négy kisebb böjtnap egyike. A ma használt, kötött naptárban ez az egyetlen kisebb böjtnap, amit akkor is megtartunk a maga idejében, ha péntekre esik (ami azt jelenti, hogy böjtöléssel kezdjük a szombatot). A jelenlegi naptár szerint tévét 10- sosem eshet szombatra, de a kötött naptár nélkül ez előfordulhatna, és bölcseink szerint még akkor is meg kellene tartanunk. Köztudomású azonban, hogy szombaton tilos böjtölni (jom kipurt kivéve). De mi a helyzet tévét tizedikével? Kiderül a chabad.org írásából.

Tévét tizedikén arra emlékezünk, hogy Nebukadnecár babilóniai uralkodó serege ezen a napon vonta ostrom alá Jeruzsálemet. A felszínes szemlélő azt gondolhatná, hogy ez kevésbé fontos esemény, mint a falak áttörésére emlékező böjt (támuz 17.) vagy az a nap, amikor felgyújtották és elpusztították a Szentélyt (áv 9.).

Tévét 10 egy másik szemszögből

Érdemes azonban egy másik szemszögből megközelíteni a kérdést. Nem a tragédia mértéke felől, hiszen a böjt nemcsak arra való, hogy kimutassuk a szomorúságunkat. A böjtöt Jesája próféta olyan különleges időszaknak nevezi, melynek során lehetőséget kapunk arra, hogy helyrehozzuk, amit sok-sok évvel ezelőtt elrontottunk. Ha pedig meg akarunk javítani valamit, akkor azt nem a dolog végén kezdjük, hanem az elején. A szennyezett vizű folyót nem a torkolatánál kezdjük megtisztítani, hanem a felső folyásánál, ahol a szennyvíz belefolyik. Ha a múltat akarjuk kijavítani, akkor e folyamat legfontosabb része az, hogy visszatérjünk oda, ahonnan minden elindult, és ott javítsuk ki a dolgokat. És ezt a kezdetet éppen tévét tizedike jelenti.

Tévét tizedikén kezdődött Jeruzsálem ostroma. A város köré vont ostromgyűrűn senki nem törhetett át, se ki-, se bejutni nem lehetett. Jeruzsálem lakóinak mindössze annyit kellett volna tenniük, hogy ekképpen összezárva békében élnek egymással. Ahogy bölcseink mondják: Isten a csapás előtt elküldi a gyógyírt is. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy maga az ostrom lehetőséget adott a zsidók számára, hogy egyesüljenek, egyetértésben éljenek. Ha így tettek volna, semmiféle hadsereg nem tudta volna legyőzni őket, Nebukadnecár és a harcosai békésen visszavonultak volna, ahogy korábban Szanhériv katonái tették.

A zsidó nép majdnem kétezer éve él szétszóratásban, aminek okát bölcseink elsősorban az alaptalan gyűlölködésben, az egység és a harmónia hiányában látják. A tévét tizedikén kezdődött ostrom valójában lehetőség volt. Lehetőség arra, hogy még azt megelőzően kijavítsuk a hosszúra nyúló száműzetést, hogy valójában elkezdődött volna.

A zsidó filozófia szerint az idő spirálisan halad. Tévét tizedike minden évben különlegesen alkalmas időpont arra, hogy visszanyúljunk a száműzetés alapvető okához, és a másokról való gondoskodással, egységgel, harmóniával kijavítsuk azt. Ha ez megtörténik, a száműzetés véget ér. Egy ilyen nagyszerű cél érdekében érdemes még a sábáti vidámság egy kis részét is feláldoznunk.

Pénteken tartott tévét 10. esetén a kidusra minél hamarabb sort kerítünk, ahogy beáll az este (a csillagok feljövetelekor). Aki böjtöl, annak meg kell várnia a péntek esti kidust, a szombat megszentelését, és csak azt követően ehet.

Tartalmas és hatékony böjtöt kívánunk!

A pénteki böjtnap különlegességei

A tévét 10-i böjttel Jeruzsálem polgári i.e. 424-es ostromára em­lékszünk.

Megszakítás