A valóra vált álom: szerzője zsinagógájában hangzott fel a híres szombati dal Gázában, írja az Arutz7.

Mielőtt a csapatával bevonult volna Gázába, Joel Rakel rabbi arról álmodott, hogy az ősi gázai zsinagógában énekelje el a Já ribon című szombati dalt, melynek szerzője, Jiszráel Nádzsárá rabbi a gázai zsinagóga spirituális vezetője volt a XVI. században. A rabbi álma az elmúlt hetekben valóra vált: elénekelhette a híres dalt a gázai zsinagóga romjai között: „Isten, kinek fennen jár dicséret, oroszlán szájából szabadítsd ki néped!” – szól a ma is érvényes szöveg. (A teljes magyar fordítást itt olvashatják.)

A gázai tengerpart közelében készült videófelvételen a rabbi a következőket mondja: „A szent szombat előestéje van. A Vájécé hetiszakasz [szombatja]. »És kiterjeszkedsz nyugat felé és kelet felé, észak felé és dél felé.« [1Mózes 28:14, idézet a Vájécé szakaszból.] Gáza város. Jiszráel Nádzsárá rabbi, a Já ribon olám szerzőjének ősi zsinagógája” – majd énekelni kezdi a dalt.

A gázai zsinagóga a polgári időszámítás szerinti VI. század elején, 508-ban, a bizánci korban épült, és 1965-ben tárták fel egyiptomi régészek, akik eredetileg keresztény templomként azonosították mindaddig, amíg rá nem találtak a héber feliratos mozaikra, mely a lanton játszó Dávid királyt ábrázolja. A mozaik másolata ma a Nemzeti Parkok Hatóságág által üzemeltetett Somroni Hátov („Az irgalmas szamaritánus”) nevű helyszínen tekinthető meg és ugyanitt látható az állatokat rendkívüli pontossággal ábrázoló mozaikpadló is.

Jiszráel Nádzsárá rabbi neves kommentátor és költő is volt. A XVI. században a gázai zsidó közösség rabbijaként szolgált, sokat merített a cfáti kabalisták eszmerendszeréből. Világi témájú költeményeiből kiderül, hogy több nyelven is beszélt, és rengeteget utazott. Életének legnagyobb részét Damaszkuszban, Cfáton, illetve Gázában töltötte. Ez utóbbi helyen a zsinagóga rabbijaként működött és ekkor szerezte többek között a Já ribon olám (Az Örökkévaló a világ ura) kezdetű dalt, mely a szombati asztal mellett énekelt dalcsokor máig népszerű darabja. Halála után Gázában temették el.

 

Megszakítás