Jól halad a XVIII. században épült egykori zsinagóga felújítása a bajorországi Karlstadt közelében fekvő Laudenbachban. A projekt várhatóan idén fejeződik be – számol be róla a Jewish Heritage Europe.

Az előzetes munkálatok az épületen 2020-ban kezdődtek. A teljes körű restaurálás azonban csak tavaly októberben kezdődött meg, a tető már elkészült – olvasható a munkálatokat irányító egyesület honlapján.

„Az ácsok kiváló munkát végeztek, megemelték a megsüllyedt mennyezetet, kicserélték a gerendákat” – idézte Georg Schirmert, a Volt Laudernbachi Zsinagóga Egyesület elnökét a Main-Echo hírportál. Az épület statikusan rendben van, de a belső tér és az előkert kialakításával kapcsolatban még sok kérdés tisztázásra vár. A felújítás teljes költségvetése 775 ezer euró (csaknem 300 millió forint). Karlstadt városa 190 ezer euróval járult hozzá. A szövetségi kormány műemlékvédelmi programja 2020-ban 250 ezer eurót különített el a projektre.

A ház feltehetően a XVII.- század közepén épült, eredetileg lakóháznak, majd 1737-ben átépítették. Az egyesület szerint a hatóságok feltételeket szabtak az építési projekthez, és mindenekelőtt azt követelték meg, hogy a zsinagóga „kívülről ne úgy nézzen ki, mint egy templom, hanem úgy, mint bármelyik polgári ház”.

A zsinagógát a kristályéjszakán kifosztották, de nem gyújtották fel, mivel más épületek vették körül. Később raktárként használták, amíg Karlstadt városa 2015-ben meg nem vásárolta. A jövőben kulturális célokra fogják használni.

„A zsinagógát nem építjük át, hanem lényegében úgy hagyjuk meg, ahogy most van, a szakrális használat, és a későbbi pusztulás minden nyomával együtt. Így az épület el tudja mesélni a saját történetét” – fogalmazott Georg Schirmert.

 

Megszakítás