A zsidó hagyományban a szombat, a pihenés napja, különleges jelentőséggel bír. Ilyenkor a legismertebb és leggyakrabban használt köszöntés a „sábát sálom”, ami szó szerint azt jelenti: békés szombatot.
Ha péntek reggeltől szombat délutánig egy zsidó negyedben sétálunk, könnyen fültanúi lehetünk annak, ahogy az emberek mosolyogva kívánnak egymásnak kellemes szombatot – legyenek ortodox, haszid vagy világi zsidók. Sőt, egyes közösségekben már szerda este is elhangzik a „jó szombatot!” búcsúzáskor.
Szobati köszöntések
De mit is illik pontosan mondani? A válasz: attól függ. A köszöntés formája ugyanis némileg a vallási és kulturális háttértől függően változhat.
Az askenázi hagyományban – főként a jiddis nyelvet használók körében – a klasszikus köszöntés a „gut sábesz”, ami „jó szombatot” jelent. Ez a formula használható köszöntésre és búcsúzásra is. Ez a köszöntés leggyakrabban a haszid közösségekben, illetve az európai zsidó hagyományokat követők körében hangzik el.
A szefárd zsidók – valamint a modern hébert használók – leginkább a már említett „sábát sálom” kifejezést részesítik előnyben.
Egy apró érdekesség: az arámi nyelvű „sábátá tává” – vagyis „jó szombat” – ritkán ugyan, de előfordul írásban. Ettől azért nem kell tartani, valószínűtlen, hogy valaki manapság ezt mondaná élőszóban.
Szombat este kezdődik a hét
Szombat este, amikor véget ér a pihenőnap, és elkezdődik az új hét, a megfelelő köszöntés héberül: „sávuá tov”, jiddisül pedig: „gut voch” – azaz „jó hetet!”.
Egy apró jó tanács: akármilyen kedves is a szándék, a „boldog szombatot” kifejezést jobb kerülni – ezt a zsidó közösségekben nem igazán használják. Ha bizonytalan, hogy mit mondjon, egyszerűen várja meg, hogy a másik köszönjön először – és ismételje meg mosolyogva, amit mondott. Ez mindig működik!
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.