Különleges élményben lehetett része azoknak, akik szombat éjjel a szokottnál kicsit tovább maradtak ébren, és csatlakoztak a Vasvári Pál utcai zsinagóga közösségéhez az éjféli szlichot imára. Az őszi nagyünnepeket bevezető bűnbánati ima szívbe markoló dallamait a világhírű Jehezkel Zorger kántor szólaltatta meg, a hagyományos intonációval. Imájához csatlakozott a Biton családi fiúkórus. Zorger kántorművészetére jellemző, hogy nem uralja el a közösség imáját, hanem kiemeli, vezeti és kiséri, így – bár előadása zenei élményként is nagyon élvezetes – különleges szintre emeli a közösségi imát, amit gyönyörűen egészítettek ki a fiúkórus betoldásai. A tiszta gyermeki hangok betöltötték a nemrégiben eredeti pompájában helyreállított zsinagógát, szinte érezni lehetett, ahogy énekükkel a magasba emelkednek imáink.
Az éjféli szlichot imák egy részét csak közösségben, minjánban lehet elmondani, ami még nagyobb hangsúlyt ad annak, hogy éljünk bár szétszórva a világban, a hagyományaink, az imáink közösséggé formálnak bennünket. Az imára a Vasvári közösségéhez csatlakoztak más emihes zsinagógákból is: Köves Slomó vezető rabbi például két fiával érkezett, velük együtt részt vett a szlichoton mások mellett Glitsenstein Sámuel, a Zsilip rabbija és a CTeen ifjúsági szervezet fiataljai Bassman Tzemmy vezetésével.
A szlichotot megelőzően a közösség hagyományos haszid összejövetelen, fárbrengenen készült az éjszakai imára. Több, az újévehz kapcsolódó gondolat is elhangzott, ám ezek közül egyet érdemes külön is kiemelni. Oberalnder Báruch rabbi arról a több, mint 100 túszról beszélt, akik még mindig a Hamász fogságában vannak és akiknek kiszabadulás a legfontosabb kérdés ma Izraelben és a diaszpórában egyaránt. Ennek kapcsán a rabbi megemlítette, hogy ros hásáná volt az a nap, amikor József 12 évnyi raboskodás után kiszabadult a börtönből.
Adja Isten – tette hozzá a rabbi – hogy a túszok még ros hásáná előtt, vagy legkésőbb az újév napján megszabadulhassanak!
Ám számunkra is van üzenete József megszabadulásának: nekünk magunknak is fel kell szabadítanunk saját „túszainkat”, ki kell magunkat húzni a múltból, amibe bele vagyunk ragadva, ami nem engedi, hogy tovább lépjünk az életünkben.
Ehhez kapcsolódott a szlichotot megelőző rövid tanítása is, amiben arról beszélt, miért van előbb ros hásáná, az újév kezdete, mint jom kipur, az engesztelőnap. Ennek az az oka – válaszolta meg a kérdést a rabbi – hogy ha elkezdünk foglalkozni a múlttal, akkor abból nem lesz jövő. Ha arra várunk, hogy teljes egészében lezárjuk az elmúlt dolgainkat, ha a továbblépés elmaradását mindig a múltunkkal igazoljuk, akkor soha nem fogunk tudni a jövővel foglalkozni. Először el kell indulni, és aztán lehet foglalkozni a számadással, a múlt lezárásával, amennyire szükséges.
Az ezután következő szlichot ima pedig minden résztvevő számára megalapozta az ünnepi hangulatot. A bűnbánati imáknak és könyörgéseknek ez a művészi előadása megindító és felemelő élményt nyújtott. A Zorger kántorkórussal legközelebb október 2-án, ros hásánákor találkozhatnak az Óbudai zsinagóga Nyitott újév programjának keretében, amikor részesei lehetnek egy közösség újévi imájának, majd az ünnepi lakomának.