A függőket az egykori megsemmisítőtáborban végzett ásatásokon találták, azon a területen, ahol az áldozatokat levetkőzésre kényszerítették, mielőtt a gázkamrába terelték volna őket. Itt található a láger egyik tömegsírja is – írja az Arutz.
Az elmúlt évtizedben három olyan medált találtak a helyszínen, melyeken Mózes jelenik meg a kőtáblákkal, a másik oldalon pedig a Smá Jiszráel (Halljad, Izrael) ima kezdő szavai. Az ásatásokat a lengyelországi Wojciech Mazurek és a holland Ivar Schute mellett Jorám Chájimi vezeti az Izraeli Régészeti Hatóság részéről. A munkálatokat helyi lakosok is segítik.
A három, fémből készült függő megjelenésében eltér egymástól és mindegyik felirata kézzel készült. Az elmúlt év során a kutatók megállapították, hogy Kelet-Európából származtak, az ukrajnai Lvivből (Lembergből), valamint Lengyelországból és az egykori Csehszlovákia területéről.
Jorám Chájimi izraeli régész szerint:
„Keveset tudunk a medálok szívszorító történetéről. Sikerült valamiféle hagyományt vagy divatot azonosítanunk a kelet-európai zsidó közösségekben, mely szerint valóban hordtak ilyen nyakékeket, egyik oldalukon Smá Jiszráel felirattal, a másikon pedig Mózessel, aki a kőtáblákat tartja a kezében.”
A szakember azt is elmondta, hogy nem lehet tudni, hogy ezeket az egyes közösségek zsinagógáiban osztogatták-e vagy inkább egyéni megrendelésre készültek, de remélik, hogy a közeljövőben választ adhatnak majd erre a kérdésre is. Ennek érdekében arra kérnek mindenkit, hogy ha bármilyen információval rendelkeznek hasonló medálokról, lépjenek kapcsolatba a megfelelő intézményekkel.
A három felfedezett medál egyike a gázkamrába vezető terem padlóján, tucatnyi női ékszer és hajtű között hevert, egy másikat, melyen római számokkal jelezték a Mózes által tartott kőtáblán a tízparancsolat törvényeit, egy másik, szintén vetkőzésre szolgáló teremben találtak. A harmadik medált, melynek csak a feliratot tartalmazó oldala maradt felismerhető épségben, egy tömegsír mellett fedezték fel.
Eli Eskozido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója így nyilatkozott: „Hátborzongató e medálok felfedezésének mind a személyes, mind pedig az egész emberiségre vonatkozó aspektusa. A zsidók generációi közt létező köteléket szimbolizálják – vastag köteléket méghozzá, az ima és a hit több ezer éves kötelékét. Ez a megindító felfedezés ismét arra emlékeztet, milyen fontos az, hogy a saját országunkban telepedjünk le, valamint felhívja a figyelmet arra a kötelességünkre, hogy feltárjuk a múltat, hogy ismerjük és hogy tanuljunk belőle. Gratulálok a Régészeti Hatóság archeológusának, Jorám Chájiminek a megsemmisítőtábor feltárásának kezdeményezéséért, valamint azért, hogy a gyűlölködők és a holokauszttagadók ellenében képes tapinthatóvá tenni a holokausztot.”
A sobibori megsemmisítőtábort 1942 márciusában alapították a treblinkai és a belzeci lágerrel egy időben, a titkos Reinhard-művelet részeként. Nagyrészt lengyel, holland és szlovák zsidókat deportáltak ide.
Becslések szerint a nácik 250 ezer embert gyilkoltak itt meg 1942 áprilisa és 1943 októbere között.
1943 októberében tucatnyi zsidó rab kezdeményezett fegyveres felkelést, és hamarosan olyan sokan csatlakoztak hozzájuk, hogy számuk 300-ra duzzadt. A Sobiborba zárt rabok felének sikerült elmenekülnie, a nácik pedig – annak érdekében, hogy eltüntessék szörnyűséges tetteik nyomait – porig égették a haláltábort.
A helyszínen csak az 1990-es években kezdtek kutatni. Az elmúlt évek ásatásai néhány hátborzongató felfedezéshez vezettek, többek között egy olyan medált is feltártak, mely valami módon Anne Frankhoz kapcsolható. A láger helyén ma múzeum található, melyen többek közt a feltárásokon talált tárgyakat lehet megtekinteni. A Sobiborban folyó feltárásokon előkerült leletek között gyermekek fém azonosítói is előkerültek, melyekről itt és korábban itt számoltunk be.