Siri és Alexa mesterséges intelligencia (AI) és természetes nyelvfeldolgozás (NLP) által működtetett elektronikus eszközök. A hangvezérelt virtuális asszisztensek szombati használata háláchikus szempontból kérdéseket vet fel: megengedett-e, maradhatnak-e bekapcsolva, és vannak-e kivételes esetek, amikor használhatók?
Szombati segítség vagy akadály?
Alexa és Siri vajon szombaton is segíthet nekünk? – tette fel a kérdést a chabad.org egyik olvasója. A választ alább olvashatják:
A hanggal működtetett virtuális asszisztensek, mint Alexa és Siri mesterséges intelligencia (AI) és természetes nyelvfeldolgozás (NLP) által működtetett elektronikus eszközök. Ébresztő szóra „kelnek életre”, ez a szó aktiválja az eszköz mikrofonját. Az aktivált mikrofon rögzíti a hangot, hogy a megfelelő felhőbe küldve haladó algoritmusok elemezzék a kérést. Ezek a rendszerek hatalmas adatbázisokkal dolgoznak, hogy a lehető legpontosabb választ, illetve reakciót adják. Háláchikus, vagyis zsidó jogi szempontból felmerül a kérdés, hogy van-e akadálya és ha igen, mi ezen eszközök szombati használatának, ha nem használhatók, attól még bekapcsolva maradhatnak-e és vannak-e olyan helyzetek, amikor mégis alkalmazhatóak.
Mivel ezeket az eszközöket beszéd útján aktiváljuk, az első felmerülő kérdés az, hogy a beszéd vajon eshet-e a szombati munkatilalom alá. Meglepő módon ezt a kérdést már a Talmud bölcsei is feltették, amikor arról értekeztek, hogy vajon megszegi-e egy gazda a „Ne kösd be az ökör száját, mikor nyomtat” (5Mózes 25:4) tilalmát, ha hangjával kontrollálja az állat evését (pl. hangosan rákiabál, ahányszor enni próbál). Jochánán rabbi úgy véli, hogy igen, míg tanítványai, valamint kollégája, Rés Lákis ellenkező véleményen vannak. A Talmud szerint a nézeteltérés alapja az a kérdés, hogy a szóbeli parancs tettnek számít-e. Mivel a háláchá Jochánán rabbi véleményét fogadja el, a szóbeli paranccsal működtetett eszköz tilalmasnak számít szombaton.
Egy másik izgalmas precedens közvetlenül a szombaton tiltott munkákkal kapcsolatos. A Talmud szerint a pusztában a zsidókat tápláló mannának olyan íze volt, amilyet az illető személy elképzelt. A kommentátorok felteszik a kérdést, hogy amennyiben a manna íze gondolattal vagy beszéd által megváltoztatható volt, miért írja a Tóra, hogy süssék vagy főzzék meg még sábát előtt? Miért nem mondták neki egyszerűen, hogy készüljön el? A magyarázók úgy vélik, hogy még akkor is, ha a főzést gondolattal (vagy beszéddel) érik el, az még mindig tilalmas munkának számít szombaton. Mivel nem szabad szándékosan tiltott cselekedetet okoznunk szombaton, nem mondhatjuk Alexának, hogy kapcsolja fel a fűtést vagy oltsa el a villanyt.
Siri szombaton
Mi a helyzet akkor, ha információszerzésre vagy zene lejátszására szeretnénk alkalmazni Sirit? Úgy tűnik, hogy maga az eszközzel való kommunikáció, illetve az attól kapott reakció problematikus, hasonlóan a szombati mikrofonhasználathoz. Korunk tudósai a következő törvényekre hivatkozva tiltják meg a mikrofon használatát szombaton:
- hangunkból más hangot alkot, kimerítve a tilos valami új dolgot teremteni tilalmát
- a mikrofon használata elektromos változásokat okoz, illetve gyorsítja az elektromosság haladását, ami tiltott munkának minősülhet
- a hang felerősítése a zajkeltés és a szombat szentségének semmibe vétele tilalma alá is esik
- bizonyos eszközöket azért nem használunk szombaton, nehogy nekiálljunk megjavítani, ha elromlana, tiltott munkát végezve ezáltal.
A vizsgált eszközök nemcsak felhangosítják az emberi hangot, hanem interakcióba is lépnek vele és reagálnak rá, ami még inkább problematikussá teszi a szombati használatukat.
Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy a legjobb, ha lekapcsoljuk őket szombat idejére, és ha véletlenül bekapcsolva maradnak, csakis szükség esetén beszélünk abban a szobában, ahol hagytuk az eszközt.