Az egymás segítéséért tevékenykedő nők csoportjai mára, több évtizeddel azt követően, hogy a Rebbe meghirdette e csoportok megalakulását, megtalálhatóak szerte a világon. Budapesten ugyanúgy, mint a nagyvároshoz képest kicsi, ötszáz családot magába foglaló településen a Júdeai-sivatagban, Micpe Jerichóban. A két csoport munkájáról két önkéntesüket kérdeztük: kollégánkat, a Mispóhe rovat vezetőjét, Dénes Annát a micpe jerichóiról, a Carmel étterem vezetőjét, Friedman Arielát pedig a budapesti programról.

 

Izraelben

– Hogy alakult ki a csoportotok?

A csoport néhány hónappal ezelőtt indult a településen élő lubavicsi családok kezdeményezésére, a közösség egy, az elmúlt év során elhunyt tagjának emlékére. Önkénteseket toboroztak, és ahogy a vírussal kapcsolatos szabályok megengedték, a csoport megkezdhette működését.

– Hogyan működik a csoport?

A településen, hála Istennek, magas a születésszám, így minden hétre jut 2-3 új kismama. Jelenleg annyian vagyunk, hogy mindenkire nagyjából kéthetente egyszer kerül sor, a szervezők hetente küldik ki a beosztást. A csoportban kétféle feladatkör közül lehet választani: vannak, akik ételt készítenek és vannak, akik kiszállítják a csomagokat, így többen részesülhetnek a micvából.

A településen más támogatást is kapnak az anyák. A lakók által befizetett adományokból egy héten át az egész család meleg ebédet kap és teljes szombati menüt, sőt ikrek születése esetén két héten át részesülhetnek a családok ebből a juttatásból, és valaki elhunyt édesanyja emlékére már egy évtizede minden pénteken bárcheszt, vagyis szombati kalácsot süt a frissen bővült családok számára. A Rebbe inspirációjára létrejött kezdeményezés tehát kiegészíti a már működő rendszert.

– Mit csináltok pontosan?

A csoportot így nevezik: Boker tov, joledet – Jó reggelt, kismama! Ez meghatározza a célt is: egy héten át reggelit viszünk a frissen szült édesanyáknak. Szombat előtt süteményt is küldünk a családnak és szoptatási tanácsadónk is van. A friss kismamák bemutatkozó levelet kapnak, benne a legfontosabb tudnivalókkal a programról. Minden új kismama eldöntheti, hogy mikortól kéri a reggeliket, onnantól kezdve egy héten át minden nap az ajtóban várja őt a sok finomság meghatározott időintervallumon belül. Azt is jelezhetik, ha ételallergiájuk vagy bármiféle speciális igényük van. Nem zavarjuk az anyákat, a csomagot kiszállító önkéntes egyszerűen leteszi az ételt az ajtó mellé kikészített székre, küld egy üzenetet, hogy megérkezett a küldemény és már távozik is. Az anyák nagyon örülnek a lehetőségnek és külön értékelik, hogy maradhatnak pizsamában, nem kell vendégfogadásra készülniük.

– Mi rejtőzik a csomagban?

Ez igencsak egyéni, minden önkéntes mást készít, saját lehetőségeinek és kreativitásának megfelelően. Indulás előtt kaptunk ötleteket már működő csoportoktól, ez nagy segítség volt ahhoz, hogy tudjuk, merre induljunk el. Arra kértek, hogy minden csomagban legyen kenyérféle, saláta vagy feldarabolt zöldségek, laktató főétel, például tojás, csőben sült zöldségek, töltött tésztafélék, kenyérre kenhető krémek (chumusz, túró és effélék) és valamilyen édesség: csokoládé, különleges joghurt, sütemény stb. Természetesen arra is oda kell figyelnünk, hogy minden megvásárolt termék a legmagasabb szintű kósersági igazolással rendelkezzen. Ha egy kismama gluténérzékeny vagy tejallergiás, akkor arra is odafigyelünk és megosztjuk egymással a csoportban az ötleteinket ezekben a speciális esetekben. Az elején volt egy olyan anyuka, akinek az volt a kérése, hogy nyers hagyma ne legyen a salátában, mert zavarja őt az erős íz és illat, így azt azóta kerüljük, hátha másoknak is kellemetlen. Sokszor képeket is készítünk az elkészült csomagról és a szervezők elküldik azokat a csoportba. Így a csoport többi tagja nem tudja, hogy ki készítette a reggelit, nem kezdődik vetélkedés, viszont ötleteket meríthetünk másoktól.

– Miben viszitek el az elkészített ételt?

A csoportnak saját logója van és azzal ellátott dobozok, papírzacskók. A szervezőktől lehet egyszerre nagyobb mennyiséget hazavinni mindenből, és azt használjuk. Ez esztétikussá és egységessé is teszi a reggeliket, ami persze annyiféle lehet, ahány önkéntes. Mindenki hozzáteszi a magáét és mindenki kitesz magáért. A lehető legmagasabb elvárásoknak szeretnénk megfelelni, tápláló, finom és szemet is gyönyörködtető reggelit készíteni, hogy valódi segítséget adjunk az édesanyáknak.

 

Magyarországon

– Hogyan és milyen céllal született meg a magyarországi Sifrá és Puá csoport?

A Sifrá és Puá programhoz a szervezet budapesti képviselőjének, Raskin Dvori rebecennek a hívására csatlakoztam. Dvori volt az, aki felismerte, hogy jó lenne ezt az Izraelben működő csodálatos projektet a budapesti nőkkel is megosztani. Célunk, hogy segítséget nyújtsunk az édesanyáknak. Függetlenül attól, hogy ez az első vagy a harmadik szülés, minden nőnek szüksége van időre, hogy felépüljön, ezért a program Izraelben és Magyarországon is a szülést követő két hétben kínál segítséget a nőknek.

– Hogy kerültök kapcsolatba az édesanyákkal?

Vannak anyukák, akiket jól ismerünk és vannak, akiket kevésbé vagy egyáltalán nem. Van, hogy első kézből van információnk arról, ha valakinek segítségre van szüksége és van, hogy másoktól kapunk hírt. Arra törekszünk, hogy minden frissen szült zsidó édesanyához eljussunk.

– Mivel segítitek a gyermekágyas anyukákat?

Kétféle segítséget nyújtunk. Egy­részt csomagot adunk nekik a baba el­látásához szükséges eszközökkel: pe­lenka, krém, popsitörlő stb. Az utóbbi időben egy izraeli babaruhagyártó cég adományának köszönhetően babaholmi is kerül a csomagba, amiben vannak még kényeztető kozmetikumok is az anyukának. Ez­zel párhuzamosan, hogy megkönnyítsük az anyuka és a családja dol­gát, tápláló és finom ételeket is kül­dünk az első két hétben, természetesen sábeszre is.

– Kik dolgoznak a Sifrá és Puában?

A szervezet önkéntes alapon működik, és adományokból tartja fenn magát. Ezek nem mindig pénzbeli adományok, a budapesti lubavicsi küldöttnők például nagyon elkötelezettek a feladat iránt, és azzal járulnak hozzá, hogy elkészítik az ételcsomagokba kerülő ennivalókat. A Bét Menáchem iskola is részese a programnak: az igazgatónő, Oberlander Bathseva rebecen és Zalmanov Chaya rebecen szervezik az iskola konyháján készülő sábeszi ételek eljuttatását a családokhoz, és ők gondoskodnak az anyukáknak szánt kényeztető ajándékokról is. Emellett a Raskin házaspár által vezetett Keren Or központból is érkezik sábeszi menü az újszülött családjához. Vannak továbbá nagylelkű adományozóink, akik havi rendszerességgel anyagilag támogatják a szervezetünket, ezzel téve lehetővé ennek a fontos kezdeményezésnek a folytatását.

– Mik a távlati céljaitok?

Szeretnénk minden zsidó édesanyához eljutni Budapesten, hogy segíthessünk nekik. Talán egy nap egész Magyarországon is megtehetjük ezt, ezzel gyakorolva a minden zsidó iránti szeretet, az áhávát jiszráél micváját. Ez egyike azoknak a magasztos értékeknek, amit a Rebbe tanított nekünk és ránk hagyományozott: feltétel nélkül adni az áchávát jiszráél nevében.

Nádas Kata első babáját a koronajárvány idején várta és hozta világra. Őket régi barátjuk, a Zsilip rabbija, Glitsenstein Smulik kapcsolta össze a Sifrá és Puá csapatával. „Nagyon nagy segítség volt, napokig csak azt ettük a férjemmel, amit a Sifrá és Puá önkéntesei küldtek nekünk. Nemcsak bőséges és finom ellátást kaptunk, de ezenfelül a tálalás is valami gyönyörű volt! Nagyon jólesett, amikor Glitsenstein rabbi meglátogatott minket és éreztük, hogy a közösség számontart bennünket. Nemcsak az jelentett sokat, hogy gondoltak ránk, hanem az is, hogy tényleg praktikus segítséget nyújtottak akkor, amikor a legnagyobb szükségünk volt a támogatásra az első babánk születésekor. Ráadásul mindezt a koronavírus közepén, amikor legjobban éppen az emberi kapcsolatokat, a barátainkat és a családunkat nélkülöztük. De talán a legkedvesebb gesztus az, hogy az anyukára is gondolnak és én is kaptam mindenféle jót, krémeket, sőt még egy manikűr kupont is a közösség egyik kedves tagjához.”

 

A cikk az Egység 146. számában jelent meg. 

Megjelent: Egység Magazin 32. évfolyam 146. szám – 2021. szeptember 1.

 

Megszakítás