Itt a nyár, s egyre többen tervezik, hogy a napfényes Izraelben töltik szabadságukat. A tömegközlekedés helyi viszonyai közötti kiigazodás azonban nem tartozik a legkönnyebb feladatok közé, ezért az Israelc21 segítségével csokorba gyűjtöttük a legfontosabb információkat.

Menetjegy

Manapság a hagyományos menetjegy helyett egy hitelkártya méretű, Ráv-Káv névre hallgató kártyát vagy okostelefonos applikációt használva fizethetünk az utazásokért. A kártyát már a repülőtéren is be lehet szerezni, majd pénzzel feltölteni. Egy helyi utazás általában 5.5 sékelbe (kb. 500 Ft) kerül, ezzel 90 percen át utazhatunk, akár több járaton is. A Moovit nevű alkalmazás Iphone-ra és Androidra is letölthető és díjszabás-optimalizáló programja segítségével pénzt takaríthatunk meg használatával. 12.5 sékelért például egész nap korlátlanul közlekedhetünk a városban, ezért az applikáció ennél több pénzt nem von le aznap a számlánkról. Papírjegyet a jeruzsálemi villamosmegállókban még vásárolhatunk az automatákból, de hamarosan megszűnik ez az opció.

Pulóver

woman holding brown and black scarf near white staits

Az izraeli forró nyarakat ismerve különösnek tűnhet, de ajánlatos pulóverrel utazni, főleg, ha hosszabb útra indulunk. Az izraeli járműveken ugyanis általában maximális fokozaton üzemeltetik a klímaberendezést, ezért igen alacsony a hőmérséklet és könnyű megfázni.

Illem

Az izraelieket nem az udvariasságuk miatt szeretjük, ám járművön utazva általános elvárás a hely átadása időseknek, várandós nőknek vagy fogyatékkal élőknek. Erre általában egy tórai idézettel (3Mózes 19:32) figyelmeztetnek, mely az ülések közelében olvasható: „Ősz ember előtt állj fel”.

Sebesség

Ha azonban van szabad hely a buszon, azonnal foglaljuk el felszállás után, ennek hiányában pedig kapaszkodjunk meg szilárdan. Az izraeli sofőrök ugyanis imádnak beletaposni a gázba és a kanyarokat is elég vadul veszik.

Taxi

Izraelben kétféle taxi létezik: a hagyományos, telefonon vagy a Gett applikáción rendelhető személyautók (monit) vagy a sérutnak nevezett iránytaxik, melyek tíz utast szállítanak, meghatározott útvonalon, olyan időben is, amikor a tömegközlekedés nem üzemel. Egyes esetekben a séruton is lehet a már említett Ráv-Kávot használni, de általában készpénzzel történik a fizetés.

Leszállás-felszállás

Amikor úgy tíz évvel ezelőtt elindult a jeruzsálemi villamosközlekedés, peronőrök és plakátok figyelmeztették a megállóban várakozókat arra, hogy felszállás előtt engedjék leszállni az utasokat. Valamilyen különös oknál fogva egyeseknek ez még mindig újdonságnak számít, ezért kellő határozottsággal szálljunk le a villamosról.

Kérdezni nem szégyen

man in white and gray dress shirt beside woman in red, orange, and gray floral dress standing outside house

Bár a járművek kijelzőjén három nyelven (héberül, arabul és angolul) is megjelenik a következő megálló neve, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérdezzük meg a sofőrt vagy bármelyik utastársunkat. Az izraeliek nagyon közvetlenek, segítőkészek és szinte mindenki beszél egy kicsit angolul.

Időzítés

Izraelben a legtöbb városban teljesen leáll a tömegközlekedés sábátkor, a zsidó szombaton, mely pénteken naplementekor veszi kezdetét és másnap besötétedésig tart. Az utolsó járatok péntek délután egy-két órával a szent nap beköszönte előttig közlekednek és csak szombat este, a sábát kimenetele után állnak ismét forgalomba. Jom kipur napján egyáltalán nem közlekedik senki, még a repülőtér is zárva tart. A legforgalmasabb időszaknak a vasárnap reggelek és a csütörtök délutánok számítanak, mert ekkor nagyon sok szolgálatba induló vagy hétvégére hazatérő katona csatlakozik az utazóközönséghez. Pénteken, ami a legtöbb ember számára munkaszüneti nap, gyakran egészen más menetrend szerint közlekednek a járművek, mint a hét többi napján.

 

Megszakítás