Megnyitották a Ben Gurion repülőtér 1-es terminálját a nemzetközi járatok előtt, amellyel együtt az ír fapados légitársaság, a Ryanair is visszatért Izraelbe – és vele együtt az olcsó retúrjegyek is.
Hosszú hónapok lezárása után az 1-es terminál ismét fogad és indít nemzetközi járatokat. A múlt héten a belföldi forgalom már elindult, áprilisban pedig mintegy 1,400 nemzetközi járat indul innen, ami a teljes Ben Gurion-i forgalom 25 százalékát teszi ki. Az itt működő légitársaságok között szerepel az El Al leányvállalata, a Sun D’Or, valamint a Ryanair, WizzAir, Arkia, Israir, Transavia és a Georgian Airways, írja a Globes.
Mit jelent ez az árak szempontjából? Olcsó a Ryanair?
A terminál újranyitása nemcsak a versenyt élénkíti, de jó hír az utazóknak is. A Ryanair májusban máris kínál retúrjegyeket Paphosra kb. 120 sékelért (kb. 12 000 Ft), Bécsbe 200 sékelért (kb. 20 000 Ft), Rómába pedig 340 sékelért (kb. 34 000 Ft). Bár a Ryanair kínálja a leglátványosabb árakat, a magyar versenytárs WizzAir is hasonló ajánlatokkal lépett piacra: júniusra Larnacába 315 (kb. 31 500 Ft), Krétára 415 sékelért (kb. 41 500 Ft) lehet oda-vissza utazni.
Az izraeli fapados cégek, mint az Israir és az Arkia is tartják a lépést, 370–445 sékel (kb. 37 000–44 500 Ft) közötti árakon kínálják jegyeiket Paphosra, Larnacára és Athénba áprilisban és májusban.
Miért van ilyen nagy árkülönbség a légitársaságok között?
Nem csupán a versenyhelyzet határozza meg az árakat. Yoni Waksman, az Ophir Tours alelnöke szerint: „Világosan látszik a jelentős árkülönbség azon cégek között, amelyek már aktívak az izraeli piacon, és azok között, amelyek most térnek vissza.
Az újra belépő cégek alacsony árakkal próbálnak piaci részesedést szerezni, míg az izraeli fogyasztók óvatosabbak lettek, és azokat a cégeket részesítik előnyben, amelyek stabilan jelen vannak.”
A légitársaságok árképzési stratégiája szerint a legelső jegyek a legolcsóbbak, így a Ryanair most könnyebben kínál kedvező árakat, míg például a WizzAir már több hónapja aktív, így náluk már nem ezek az első jegyek elérhetők – azaz az árak is magasabbak.
A „valódi” ár magasabb is lehet
Fontos tudni, hogy ezek az árak az alapjegyekre vonatkoznak, poggyász nélkül. Egy Ciprusra szóló 33 sékeles Ryanair-járatra például egy 10 kg-os kézipoggyász 39 sékelbe kerül egy útra, míg egy 20 kg-os feladott poggyász ára 55 sékel. Vagyis a csomag díja sokszor meghaladhatja a repülőjegy árát. Ez jellemző a fapados légitársaságokra: az alapjegy olcsó (sokszor veszteséges is), a nyereség a kiegészítő szolgáltatásokból – csomagdíjakból, ülésválasztásból, fedélzeti ételekből – származik. A Ryanair esetében ezek a szolgáltatások a bevételek közel 30 százalékát adják.
Több járat a kisebb városokba is
Ahogy tavaly, úgy idén tavasszal is enyhe fellendülés tapasztalható a Ben Gurion repülőtéren. Bár a biztonsági helyzet tavalyhoz hasonlóan továbbra is érzékeny, márciusban több fapados légitársaság visszatért, és áprilisban újabb cégek csatlakoznak, bár óvatosan és kevesebb járatszámmal, bízva az izraeli nyári utazási kedv növekedésében.
Londonba most már nemcsak izraeli és brit légitársaságokat lehet választani – a Wizz Air mellett júniustól az easyJet is újraindítja járatait. Berlinbe, ahol eddig csak izraeli cégek voltak jelen, mostantól a Ryanair is repül.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.