Egy isztambuli kiállítás azokat a régészeti leleteket mutatta be, amelyek a mai Törökország területén 2600 évre visszanyúló zsidó jelenlétet bizonyítják – írja a Jewish Heritage Europe.

A kiállítás plakátja

A „Kövekbe vésett zsidó identitás” címet viselő tárlatot a Törökországi Zsidómúzeum rendezte. A kiállítás november 4-én nyílt meg a Zülfaris Zsinagógában és mindössze három hétig volt látogatható. A kiállításon fényképek, információs táblák, egy 3D-s rekonstrukció és filmek dokumentálták a régészeti leleteket, köztük feliratokat, sírköveket és más fontos emlékeket.

A leleteket régiók szerint állították ki, és a nemrég feltárt Side Zsinagógával együtt sokféle részletes információt osztottak meg a közönséggel öt másik egykori zsinagógáról, például az épületek makettjeit. A kiállítás kurátora Cigdem Oner a doktori értekezését az ősi zsinagógákról írja – erről maga nyilatkozott a török állami hírügynökségnek az Anadolunak.

A kiállításnak otthont adó Zülfaris Zsinagóga 1823-ban épült egy korábbi, 1671-ből származó zsinagóga helyén. 2015 decemberéig itt működött a Törökországi Zsidók Múzeuma, amikor is az intézmény egyesült a Neve Shalom Zsinagógával, az új kiállítások már ott jöttek létre.

 

Nyitókép: anumuseum

 

The Synagogue at Sardis

A flight through the Synagogue during the construction in 2021 of a protective roof, and after the mosaics were cleaned using the same technique used on the temple of Artemis.

Megszakítás