Az Izraeli Régészeti Hivatal közleményt adott ki, miszerint a nagy hírveréssel bemutatott, I. Dareiosz nevét tartalmazó, arámi nyelvű töredék nem eredeti, számol be a JPress. A hír, miszerint Dareiosz, tehát a purimi történetből ismert Áchásvéros (Xerxész) apjának nevét tartalmazó cserepet találtak az izraeli Tel Láchisban, futótűzként terjedt az interneten. Nem sokkal később egy, az ásatásokon még augusztusban részt vevő kutató vette fel a kapcsolatot a régészeti hatóság illetékeseivel, és elmondta, hogy az ősi arámi feliratok szakértője, és a nyáron egy diákcsoport számára tartott bemutatót az ókori feliratos cserepekről. A töredéket, melyre felkarcolta a szöveget, később minden hátsó szándék nélkül a helyszínen hagyta.

Amikor hónapokkal később, decemberben Ejlon Lévi, Jicchák Herzog államelnök nemzetközi tanácsadója rátalált a töredékre, biztos volt benne, hogy valaki a bolondját járatja vele. Mint most kiderült, nem is járt olyan messze az igazságtól.

„A régészeti hatóság vállalja a felelősséget a történtekért”

– jelentette ki Gideon Avni professzor.

„A töredéket dr. Chágáj Miszgáv, az ősi arámi írás vezető kutatója és Száár Gánor, Tel Láchist és környékét kutató régész is megvizsgálta. Amint azonban kiderült, a leleten nem ősi felirat látható. A tudományos igazságot kutató intézetként kötelesek vagyunk kijavítani a hibát és tudatni ezt a nagyközönséggel. Etikai és tudományos szempontból igen kirívó esettel állunk szemben. A frissen feliratozott cserepet a helyszínen hagyni gondatlanság volt, mely a kutatók által elkövetett hibához és a tudományos igazság elferdítéséhez vezetett. A régészeti kutatásban rendkívül ritkák az ilyesféle esetek. Az eset megmutatja, milyen veszélyeket hordoz az, ha modern felirattal látunk el egy ősi műtárgyat – egy ilyen jelenség éveken át okozhat problémákat a tudományos élet résztvevőinek.”

Avni professzor kifejtette, hogy a töredéket az ősi írások szakértői ugyanúgy megvizsgálták, mint ahogy magát a cserepet is több laboratóriumban vetették alá vizsgálatnak, hogy valódiságáról megbizonyosodjanak, a hiba mégis megtörtént.

„Ez is azt mutatja, hogy csupán azokat a leleteket tekinthetjük teljes mértékben autentikusnak, melyeket kontrollált régészeti ásatásokon fedeztek fel. Minden más lelettel összefüggésben felvethetünk kérdéseket a tárgy autentikus voltával kapcsolatban.”

Az Izraeli Régészeti Hivatal a szerencsétlen eset nyomán új szabályokat vezet be az országban dolgozó külföldi régészek számára.

 

Megszakítás