Purimkor szokás jelmezbe bújni, álarcot, maskarát ölteni.

Kislányok jelmezben Jeruzsálem utcáin

A szokás nemcsak a gyerekek körében elterjedt, a felnőttek is gyakran választanak maguknak jelmezt vagy legalább egy mulatságos kiegészítőt, hogy vidámabbá tegyék a napot. Cikkünk azt a kérdést járja körbe, hogy vajon milyen szabályokat kell betartania a vallásos zsidóknak, amikor jelmezt választanak purimkor.

Elöljáróban annyit leszögezhetünk, hogy a purimi jelmezek esetében is be kell tartani a cniut, vagyis a szemérmesség szabályait. A jelmez legyen cánuá: megfelelő módon takarja az eltakarni való testrészeket, ne legyen hivalkodó, szűk, kivágott, obszcén, stb. Magyarázóink azt javasolják, hogy aki nem vesz jelmezt, az mindenképpen öltsön ünnepi ruhát. A legtöbb döntvényhozó elutasítja, hogy fiúk lányok ruháját, illetve lányok fiúk öltözékét vegyék magukra, ahogy azt is, hogy sáátnéz legyen a ruhában, azaz a mindennapokban tiltott módon keveredjenek benne a len- és a gyapjúszálak.

A legkedveltebb purimi szokás

A purimi jelmezek hagyománya nem szerepel a négy purimi micva között. Ezek a megila, mátánot leevjonim/a nélkülözőknek juttatott adományok, misloách mánot/ételcsomagok küldése és a miste/lakoma. Nem találjuk meg sem a megilában, sem a Tórában, sem pedig a midrásirodalomban, mégis az egyik legismertebb és legkedveltebb purimi szokás. Egyesek szerint a XV., mások szerint a XIII. századra nyúlik vissza, okai sokfélék lehetnek. Ezek közé tartozik például, hogy Eszter rejtegette zsidó identitását, Isten és az isteni csodák pedig a természet fátyla mögé rejtőznek az egész történet során. Mordechájt királyi öltözékbe bújtatták és úgy vezették végig a városon. A támadásoktól tartó zsidók nem-zsidók ruháját húzták magukra, később, Hámán bukása után pedig a nem-zsidók öltöztek zsidónak, hogy megmeneküljenek.

Purim a mulatság és szórakozás ideje

Ungár család és Mendi

Mindent összevetve, érdemes jelmezünket az általánosan elfogadott maskarák köréből választani, így nem keveredünk ellentmondásba a zsidó joggal. Nem tanácsos (bár nem is tiltott) kifejezetten nem-zsidó személynek beöltözni. Ugyanez a szabály vonatkozik arra is, ha valaki gonosz ember jelmezét szeretné magára ölteni. Purim napja lehet vidám, mulatságos és szórakoztató. Sok időt és energiát fektetnek a jelmezek kitalálásába és elkészítésébe. Azonban közben soha nem szabad megfeledkeznünk a zsidó értékekről, a szemérmességről, a visszafogottságról, az empátiáról és mások tiszteletben tartásáról. Az olyan jelmezek, melyek másokat kellemetlen helyzetbe hoznak, kigúnyolnak vagy megfélemlítenek, magától értetődően kizártak. Válasszon inkább olyan öltözéket, mely vidámságot, örömöt, jó érzést okoz a viselőjének és másoknak is.

Nők is viselhetnek jelmezt?

Vannak, akik szerint nőknek nem szabad jelmezt ölteniük, mások azonban nem értenek egyet ezzel, ugyanígy vannak olyanok, akik szerint jelmezben nem szabad imádkozni, mert az tiszteletlenség az Örökkévalóval szemben. Vannak, akik a bohóc-, a katona- és a nem-kóser állatot formázó jelmezről úgy vélik, hogy nem tilos, ám nem is ajánlatos. Abban sincs egyetértés a döntéshozók között, hogy szabad-e férfinak nő ruháját ölteni és fordítva. Illetve fiúnak lány ruhájába bújnia és fordítva. Köztudomású, hogy a mindennapokban szigorúan tilos az ellenkező nem ruháit magunkra ölteni, ám vannak olyan döntvényhozók, akik purim napján engedékenyebbek. Venááfochu – és minden a feje tetejére állt és megváltozott purimkor, ezért néhány olyan dolgot is megtehetünk e különleges napon, amelyek máskor tilosak. Ez a könnyítés – amennyiben élünk vele – csakis purim napján érvényes. A különféle iskolai vagy munkahelyi ünnepségeken purim előtt vagy után, szigorúan tilos.

Cikkeinket Facebook-oldalunkon is eléri!

Idén március 13-án este kezdődik purim, ne maradjon le a programokról! További információk a zsidounnepek.hu oldalon, illetve a zsidoprogramok.hu oldalon. 

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás