A parkban minden korosztály képviseltette magát, érezni lehetett a tömeg erejét, hogy egy közös ügyért fogtak össze a résztvevők, fiatalok, családok és idősek, kezükben izraeli zászlót lobogtatva. Egyesült a hazai zsidó közösség, egységet alkotva álltak ki Izrael mellett.
A beszédeket Szalai Kálmán a Tett és Védelem alapítvány titkára nyitotta:
„Azért gyűltünk össze, hogy gyertyát gyújtsunk a brutális terrortámadás sok száz áldozatának emlékére, és együtt álljunk ki és imádkozzunk Izraelért és, hogy ismét biztonságban tudhassuk szeretteinket.”
Szalai Kálmán kiemelte, hogy a reményt még a nemzetközi összefogás mellett az táplálhatja, hogy „izraeli testvéreink minden korábbi támadást sikeresen visszavertek és megerősödve kerültek ki a konfliktusokból”.
Beszédét dr. Grósz Andor a Mazsihisz elnöke követte, aki elmondta, hogy a józan ésszel felfoghatatlan barbár támadás a zsidó állam 21. századi történelmének legsúlyosabb háborúját provokálta.
„Szívünk Izrael országáért, Izrael népéért, Izrael hadseregéért dobog, imáink pedig Izraelért és a világ összes zsidójáért szólnak az Örökkévalóhoz. Izrael jövője, a mi jövőnk is.
Úgy érzem, akármennyire is eltérően látjuk a világot, a hagyományokat, a közösségi életet, mi zsidók mégis egy sorsközösséget alkotunk, akár az anyaországban Izraelben élünk, akár a diaszpórában. A diaszpórában történtek érintik Izraelt és az Izraelben történtek hatnak a diaszpórára.”
A Mazsihisz elnöke hozzátette, hogy a Hamász terroristái nemcsak Izrael államot akarják letörölni a Föld felszínéről, hanem minden zsidó embert ellenségnek és célpontnak tekintenek. Hangsúlyozta, hogy
a zsidók irányzattól függetlenül legyenek szolidárisak Izraellel és egymással is.
dr. Grósz Andort, Köves Slomó vezető rabbi váltotta az emelvényen:
„Nem hittük volna, hogy újra látnunk kell ezt a megalázást, hogy ártatlan emberek százait halomra gyilkolják kegyetlen gyilkosok; gyerekeket a szüleik előtt és szülőket a gyerekeik előtt.”
A vezető rabbi az Indexnek a következőt nyilatkozta az eseményt követően:
„Olyat láttunk, amit 80 éve nem: civil emberek százai halálra gyilkolva, házukból kora reggel elhurcolva, mindegy, hogy gyerekekről, asszonyokról vagy idősekről van szó.
A viták dacára emlékeznünk kell arra, hogy testvérek vagyunk. És nemcsak a zsidó nép tagjai testvérek, hanem minden olyan tisztességes ember, aki hiszi azt, hogy a feladatunk egymás elfogadása és a béke megteremtése egy jobb világ érdekében,
és nem az ártatlan emberek gyilkolása, kínzása”
– fogalmazott. Az este folyamán közösségi oldalán megosztotta, hogy vannak olyan helyzetek, amikor a közös összefogás mindennél fontosabb:
„Vannak olyan pillanatok, amikor fel kell ismerni, hogy léteznek alapdolgok, amelyek összekötnek bennünket és tulajdonképpen a legfontosabb ügyekben mégiscsak együtt vagyunk és összefogunk.”
Oberlander Báruch rabbi a Budapesti Ortodox Rabbinátus vezetője zsoltárt mondott a sebesültek gyógyulásáért, majd közvetlenül utána kádissal emlékezett meg az elhunytakról.
Az eseményen részt vett többek között Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő, Vitézy Dávid korábbi közlekedési államtitkár, valamint a magyar kormány képviseletében Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár is.
Az eseményen résztvevő szervezetek:EMIH – Magyar Zsidó Szövetség, TEV – Tett és Védelem Alapítvány, CEDEK – EMIH Izraelita Szeretetszolgálat, Cteen Hungary, MAZSIHISZ – Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, MAOIH – Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség, JCC Budapest – Bálint Ház, MAZSÖK – Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány, Az Élet Menete Alapítvány, ZSIMA, ISOB, Keern Hayesod, NÜB – Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete, UIA, B’nai B’rith International, Csányi5, Hanoar Hatzioni Hungary, Hasomer Hacair Magyarország, MERKAZ – Héber és Izraeli Kulturális Központ / Hebrew and Israeli Cultural Center, BBYO – A zsidó tinédzserek közössége, MUSZOE – Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete. |
Pár fotó az eseményről