Ősi zsinagóga került elő a népszerű török turistacélpont közelében – tudósít az Arutz7. A Földközi-tenger partja mentén fekvő közkedvelt turistaparadicsom, Antalya mellett, egészen pontosan a dél-törökországi Side városában feltárt zsinagóga a VII. századból származik. A romok között menórával és héber, valamint görög nyelvű felirattal díszített plakettet találtak. A felirat arról tanúskodik, hogy a plakettet egy apa adományozta fiatalon elhunyt fia emlékére. A felirat a héber sálom – béke szóval zárul.
A városban évszázadokon át éltek zsidók, de mindeddig szinte semmi sem tanúskodott az egykori zsidó életről, leszámítva a késő bizánci korszak néhány feljegyzését.
A komolyabb kutatás 2014-ben indult meg a török hatóságok és a város lakóinak közreműködésével. A most előkerült zsinagóga feltárási munkálatait Feriştah Alanyali régész vezeti, aki szerint rengeteg olyan munkát végeztek el, melyekre mindeddig nem volt lehetőség.
Side ma orosz és európai turisták kedvelt célpontja, az ősi időkben pedig forgalmas és nagy jelentőséggel bíró, földközi-tengeri kikötőváros volt. A polgári időszámítás kezdetét megelőző 333-ban foglalta el Nagy Sándor. Görög jellegét és identitását ettől fogva egészen a XII. századik megőrizte. A szeldzsuk törökök hódítását követően elnéptelenedett a környék és csak több mint fél évezreddel később, a XIX. században indult fejlődésnek, amikor Krétáról származó, muszlim török bevándorlók telepedtek le ott.
Az Antalya régió népszerűségének köszönhetően Side és környéke is óriási mértékű fejlődésnek volt tanúja. A teljességgel tervezetlen és kontrollálatlan építkezések során az egykori, ősi város romjait szinte teljes egészében eltüntették vagy beépítették. E maradványok között volt a most megtalált zsinagógaépület is, mely egy öreg ház alól bukkant elő. A régészeti feltárásokat vezető Alanyali azt reméli, hogy az elkövetkező években még több hasonló jellegű felfedezés is vár rájuk.
Címlapkép: Jonathan Lansey
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.