A feltételezhetően több ezer éves amulett megtalálásáról Cvi Königsberg számolt be, aki 1982 és 1988 között kísérte Ádám Zertal professzor feltárási munkálatait Jehosua (Józsué) oltáránál az izraeli Somronban, olvasható a Jerusalem Post cikkében.
Az ásatás, amelynek kitermelt földjéből a lelet előkerült a Sechemre (Nablusz) néző Hár Éválon, vagyis Évál-hegyen folyt. Itt található Jehosua oltára. Jehosua bin Nun volt az, aki a zsidó népet Mózes halála után bevezette Izrael Földjére. Az Évál-hegyről ebben a cikkünkben írtunk:
Az amuletten ősi héber betűk láthatók, egy lótuszvirágra emlékeztető alakzat, és kivehető a héber „álef” – א betű is. A kutatók még nem teljesen biztosak abban, hogy pontosan honnan és milyen korból származik az amulett, egy dolog azonban bizonyos Joszi Dágán, a Somroni Regionális Tanács vezetője szerint:
„Ez a lelet további bizonyítéka annak, hogy a zsidó népet és a Somront – Izrael Földjének szívében – mély és elválaszthatatlan kapocs fűzi egybe”.
Dágán azt is elmondta, hogy az amulett azért különösen értékes, mert „sajnálatos módon a Palesztin Hatóság európai és szélsőbaloldali partnereivel karöltve nap mint nap azon igyekszik, hogy a zsidó nép történelmét kiradírozza Somronból”. A helyszínt a közelmúltban többször is megrongálták a környéken élő arabok, erről a problémáról ebben a cikkben írtunk:
Jehosua oltárát a Haifai Egyetem régészeti tanszékének néha vezetője, a 2015-ben elhunyt Ádám Zertál professzor tárta fel. Ez az izraeli régészet egyik legnagyobb jelentőségű felfedezése. Cvi Königsberg a következőket mondta:
„Az ásatást követően számos kiásott földhalmot hagytunk a helyszínen. Mivel úgy véltük, hogy a földben értékes leletek rejtőzhetnek, Zertal professzor barátainak egy csoportja biztonságos helyre menekítette a kupacokat, ahol közelebbről is meg lehetett vizsgálni őket. Sok év után mostanra megfelelő módszerek alakultak ki a munka elvégzésére.”
Korábban voltak olyan leletek, melyeket a helyszínen találtak, de megfelelő technika híján nem tudtak kellőképpen megvizsgálni és a törékeny tárgyak elemzésére tett kísérletek megfelelő eszközök híján végzetesnek bizonyultak a műtárgyakra nézve. Annak érdekében, hogy ilyen ne történhessen többször, félbehagyták a tárgyak vizsgálatát és várták a megfelelő pillanatot – ami napjainkra, 40 évvel az eredeti ásatások után el is érkezett.
Az apró, nagyjából 2×2 centiméter nagyságú, kissé áttetsző amulettről szólva Königsberg elmondta, hogy megpróbálták ugyan kinyitni, de amikor mállani kezdett a sarkain, felhagytak a próbálkozással. Annyi azonban bizonyos volt, hogy rejtett valamit.
„Találtunk egy laboratóriumot Prágában, mely különlegesen finom és részletgazdag fényképeket készít, olyanokat, melyek lehetővé teszik, hogy ilyen pici tárgyakról is háromdimenziós modell készüljön. Odavittem az amulettet és ezekkel az eredményekkel tértem vissza.”
A kutató megjegyezte, hogy a lótuszvirág az ősi Egyiptom egyik fontos szimbóluma volt, de egyelőre még nem tudják, miért került éppen ez a virág az amulettre.
A helyszín minden bizonnyal számos értékes leletet tartogat még, mesélte a kutató. Magát az oltárt is vizsgálni fogják nemsokára, mivel azt remélik, hogy a legmodernebb infravörös technika segítségével többet megtudhatnak róla és akár rég elveszettnek gondolt feliratokat is elolvashatnak. Az oltár belsejében gipsztáblákat találtak, ezeket szeretnék a közeljövőben behatóan megvizsgálni. A szakértő elmagyarázta, hogy az oltár állításának idejében kizárólag szent helyeken használtak vakolatot. Az oltár építéséről így ír a Biblia (Jehosua 8:30-31):
„Akkor [Áj városának elfoglalása után] épített Jehosua oltárt az Örökkévalónak, Izrael Istenének, Évál hegyén. Miként megparancsolta Mózes, az Örökkévaló szolgája Izrael fiainak, amint írva van Mózes tanának könyvében: oltárt, ép kövekből, melyekre nem emeltek vasat – és hoztak rajta égőáldozatokat az Örökkévalónak és vágtak békeáldozatokat.”
Zertal professzor a helyszín, a datálás, a prófétai könyvekben található leírás és számos egyéb részlet alapján (például csak kóser állatok csontjait találták meg az oltár körül) bizonyos volt abban, hogy az általa feltárt oltár azonos azzal, melyet Jehosua bin Nun állított az Izraelbe való bevonulás után és itt került sor arra, hogy a pusztában született és körül nem metélt zsidókat körülmetéljék.
Címlapkép: Ancient Worlds Biblical Museum & Resource Center és JPost ROI HADI)