Az emberi élet tele van kihívásokkal. Azonban a zsidó hagyomány szerint a boldogság nem csupán egy cél, hanem maga az út is, amely közelebb visz Istenhez. A bölcsek tanításai szerint az öröm nem csupán a megváltás következménye, hanem annak előfeltétele is. A Báál Sém Tov, a haszidizmus alapítója, valamint a Lubavicsi Rebbe is arra tanított, hogy a hitből fakadó öröm az, ami valóban megváltoztathatja a világot. Egyéni és kollektív szinten egyaránt.
Ebben a cikkben olyan bölcsességeket gyűjtöttünk össze, amelyek rámutatnak, hogyan kapcsolódik össze a hit, az öröm és a megváltás gondolata a zsidó hagyományban. Ezek a tanítások nemcsak spirituális, hanem gyakorlati útmutatást is adnak ahhoz, hogyan élhetünk teljesebb, boldogabb életet.
A Báál Sém Tov tanította, hogy a valódi öröm vezet el Istenhez
„Szolgáljátok az örökkévalót örömmel” – mondja Dávid király a Zsoltárok könyvében. A Báál Sém Tov a következő magyarázatot fűzte ehhez:
„A boldogság és az öröm maga az istenszolgálat”.
A messiás eljövetele

A száműzetés (diaszpóra) legfontosabb célja nem az, hogy büntetés legyen a zsidó nép számára a vétkeikért, hanem az, hogy lehetővé tegye az Isten a világ materiális részének átszitálása és kijavítása által létrejövő istenszolgálatot, melynek nyomán felemelkednek az elrejtett isteni szikrák.
Éppen ezért, ha akár csak egyetlen zsidó ember is van egy adott országban, és az Örökkévaló segíti az isteni szikrák felemelése érdekében tett erőfeszítéseit, akkor azzal az illető teljesíti a száműzetés célját: előkészíti az országot a messiás eljövetelére. (A Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi Likuté Szichot 3. kötet)
A tettek ereje
Az embernek mindig úgy kell tekintenie önmagára, hogy érdemei és bűnei egyensúlyban vannak, és ugyanígy kell tekinteni a világra is, hogy pontosan egyensúlyban vannak az érdemek és a bűnök… Ha az illető teljesít egy parancsolatot, akkor a saját és az egész világ egyensúlyát az érdemek felé mozdítja el, és megváltást hoz önmaga és mások számára – írta a Rámbám (Maimonidesz).
Most minden ember személyes felelősségévé vált a messiás elhozása. Ezért aztán kötelesek vagyunk eljuttatni a Rámbám üzenetét minden egyes férfihoz, nőhöz és gyermekhez; folytonosan észben kell tartaniuk, hogy az egész világegyetem a vállukon nyugszik és minden egyes tettük elmozdíthatja a mérleg nyelvét. (A Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi)
A Szentély tanulmányozása
„Jobban át kell élnünk a megváltás iránti vágyakozást és epekedést” – jelentette ki a Rebbe. – „Ennek egyik módja, hogy több olyan témakört tanulmányozunk, melyek a megváltás és a Szentély kérdéseivel foglalkoznak. Ha e témákat tanulmányozzuk, azzal nagy mértékben elősegítjük a megvalósulásukat, olyannyira, hogy a tanulásból egyenesen az igaz messiás köszöntésére igyekezhetünk majd. Akkor tudtára adjuk: »Éppen most fejeztük be az érkezéseddel kapcsolatos szabályok tanulmányozását!«”.
E törvények tanulmányozására további motivációt jelent, hogy minden nap várnunk kell a messiás eljövetelét. Ebben az esetben ezek a [megváltásra és a Szentélyre vonatkozó] törvények olyan dolgok, melyeket minden zsidónak – férfinak és nőnek egyaránt – ismernie kell, hogy át tudja fordítani azokat a mindennapi gyakorlatba. Ide tartoznak például az áldozatok törvényei.” (A Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi)
Az öröm szerepe
Amikor elérkezik a messiás, a világ népei azt kérdezik majd: „Mivel érdemeltétek ki ezeket a nagyszerű csodákat?” Mi pedig azt válaszoljuk majd nekik: „A szimchá, vagyis az öröm által”. (A Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi)
A száműzetés vége
Ha a zsidó nép elkezdene már most ujjongani és örülni a megváltásnak, csupán arra a teljes hitre alapozva, hogy az Örökkévaló hamarosan elküldi a messiást, ez az öröm önmagában képes lenne arra, hogy meggyőzze a Mindenhatót arról, hogy megváltsa őket a száműzetésből. (A Rebbe, Menachem Mendel Schneerson rabbi)
Cikkeinket Facebook-oldalunkon is megtalálja.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.