Izrael-szerte hatalmas dobozokban érkeznek a zöld, pólószerű ruhadarabok és a kötegekbe kötött zsinegek önkéntesekhez, akik a hagyományoknak megfelelő módon megkötik a négysarkú ruha minden sarkára a rojtokat. Százával érkeznek a kérések, az önkéntesek alig győzik kiszolgálni az igényeket. Hogy miért? Mert a cicesz viselése nemcsak fontos micva, hanem védelmet nyújt és megváltást hoz a zsidó népnek.

A tálit (tálesz), mely szót magyarra imalepelként fordíthatjuk, egy nagy négyszögletes textil, melynek négy sarkáról rojtok lógnak. A tálesz négy sarkára rögzített rojtokat cicitnek, vagy, jiddis kiejtéssel, cicesznek nevezzük. A cicesznek nevezett ruhadarab, melyet a fiúk hároméves koruktól hordanak egész nap az ingük alatt, a tálit kátán, vagyis a kis tálesz.

A Tóra a Slách hetiszakaszban megparancsolja, hogy a ruha négy sarkára rögzítsünk szemlélőrojtokat, hogy azok emlékeztessenek a micvákra:

Szólj Izrael fiaihoz és mondd nekik, hogy készítsenek maguknak rojtot ruháik szögleteire nemzedékeiken át; és tegyenek a szöglet rojtjára kék bíbor zsinórt. És legyen nektek rojt gyanánt, hogy lássátok azt és megemlékezzetek az Örökkévaló minden parancsairól és megtegyétek azokat, hogy el ne térjetek szívetek és szemeitek után melyek után paráználkodva járnátok; hogy megemlékezzetek és megtegyétek minden parancsolataimat és szentek legyetek a ti Isteneteknek. (4Mózes 15:38-40)

Mivel az idézet szerint a rojtokat látnunk kell, ezért a cicesz micvája a legtöbb döntéshozó szerint nem vonatkozik éjszakára, csak nappalra, ám vannak, akik szigorúbbak, és bizonyos kabalisztikus megfontolások miatt éjjel is hordanak ciceszt.

Látható, hogy csakis azokra a ruhadarabokra kell rojtokat kötni, melyeknek négy sarka van. Bölcseink azt javasolják, hogy a férfiak mindenképpen hordjanak olyan ruhadarabot, melynek négy sarka van, hogy teljesíthessék ezt a parancsolatot, mivel ebben az egy micvában szerepel mind a 613.

A jiddis kiejtéssel cicesznek mondott, héberül cicitként kiejtett ציצית szó számértéke hatszáz. Adjuk hozzá a cicesz öt csomóját és nyolc (négy félbehajtott) szálát – 613-at kapunk, ahány parancsolat szerepel a Tórában.

A cicesz hordása az egyetlen olyan micvát jelenti, mely beburkolja azt, aki teljesíti. Emellett egyike azon micváknak, melyeket az ember az év bármelyik napjának bármelyik pillanatában teljesíthet, még akkor is, ha más dolgokkal van elfoglalva.

A micvákat természetesen azért végezzük el, hogy teljesítsük Teremtőnk akaratát. Ugyanakkor minden egyes micva saját különleges értékekkel és tulajdonságokkal rendelkezik. Bölcseink azt mondják (Menáchot 43b), hogy a cicesz, a tfilin és a mezuza micvájának teljesítése megvéd a negatív spirituális erőktől: Akinek tfilin van a fején, tfilin van a karján, ciceszek a ruháján és mezuza az ajtófélfáján, az minden oldalról erősítést nyer, így nem fog bűnt elkövetni, ahogy írva van (Kohelet, Prédikátor 4:12): „a hármas fonál szakad szét nem egyhamar”. És azt mondja a zsoltár (Zsolt. 34:8): „Táborozik az Örökkévaló angyala az ő tisztelői körül, és kiszabadítja őket”.

A cicesz a kabala alapműve, a Zohár és a tórai történeteket kiegészítő midrás szerint is megvéd a sérülésektől és a pusztítástól, valamint a szemmel veréstől is. Éppen ezért javasolta a szent Ári rabbi (Jicchák Lurja, XVI. század, Cfát) a követőinek, hogy éjjel is hordjanak ciceszt. Maga a cicesz csak nappal kötelező micva, ám az általa kínált védelemnek köszönhetően egyesek viselik azt éjjel is, a pizsamájuk fölött. Ugyanígy a Lubavicsi Rebbe is gyakran javasolta azoknak, akiknek a szokásosnál több védelemre volt szüksége, hogy a tfilin mellett – ami kötelező micva – hordjanak ciceszt is (ami választható).

A midrás szerint: A cicesz micvájának érdemében eltöröltetnek Izrael ellenségei.

Ahogy írva van: (Ióv 38:13): „Hogy megragadja a földnek széleit, hogy lerázassanak róla a gonoszok” – ez utalás a cicesz parancsolatára, melyek [a rojtok] ruháink négy sarkára vannak kötve.

Magyarázóinktól azt is tudjuk, hogy a négy sarokkal rendelkező ruha a szétszórtak összegyűjtésének (kibuc gálujot) szimbóluma, míg maguk a rojtok a halottak feltámadására (tchiját hámétim) utalnak. Mindkét eseményre a végső megváltás alkalmával kerül majd sor.

Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy Izraelben mindenki – legyen katona vagy civil – ciceszt szeretne hordani. A micvák, parancsolatok teljesítésének hatása nem marad egy helyben, nemcsak azokra hat pozitívan, akik megcselekszik az adott parancsolatot. A világ egyik végén megtett jó cselekedet vagy micva hat a glóbusz másik felén élő zsidókra is. Ez azt jelenti, hogy akárhol is vagyunk a világban, mindig tudjuk segíteni zsidó testvéreinket általában és az Izrael Földjén élő zsidókat speciálisan.

Imádkozzunk azért, hogy minél hamarabb, még napjainkban béke lehessen végre úgy a Szentföldön, mint az egész világon, jöjjön el a messiás és vele együtt a végső megváltás, kerüljön sor a halottak feltámadására és épüljön újjá Jeruzsálem és benne a Szentély.

Mi a tálesz és mire való?

A Magyarországon elterjedt szokás szerint a bár micvá fiú nemcsak tfilint, hanem tálitot, jiddis kiejtéssel táleszt is kap, és hordja azt az imádkozáshoz. A bár micváról szóló sorozatunk részeként most ezt a ruhadarabot járjuk körül. A tálit, mely szót magyarra imalepelként fordíthatjuk, egy nagy négyszögletes textil, melynek négy sarkáról rojtok lógnak. Gyapjúból készül, és általában … Olvass tovább

 

Megszakítás