Ritka, 1700 éves olajmécsesre bukkantak jeruzsálemi ásatásokon, tudósít az Arutz7. A lámpás a jeruzsálemi, illetve Jeruzsálem környéki zsidó jelenlétre utal a késő római korban, mondják a szakértők.

A kerámiából készült lámpás a késő római korból származik. Díszítésén a Szentélyben álló hétágú lámpás, a menóra, egy füstölőszerekhez használt lapát és egy luláv (datolyapálma ága, amelyet szukotkor, a sátoros ünnepen használnak) látható. A lelet az Izraeli Régészeti Hatóság ásatásán került elő a jeruzsálemi Olajfák-hegyén. A lámpást, amelynek nyílásán megmaradt korom alapján mintegy 1700 évvel ezelőtt használták, izgalmas díszítése teszi különlegessé. Ez a díszítés értékes betekintést nyújt a korabeli zsidó kulturális és vallási életbe.

A rare 1,700 year old oil lamp, decorated with Temple symbols

A rare ceramic oil lamp from the Late Roman period, decorated with depictions of the Temple menorah, incense shovel and lulav (date palm branch used in Jewish ritual), was recently uncovered during an Israel Antiquities Authority archaeological dig near the Mount of Olives.

„A szokatlan módon sértetlenül, egészben megmaradt mécsest egyedi művészi megformálása teszi különlegessé és egyben rendkívül ritkává”

– mondta az izraeli Régészeti Hatóság részéről Micháel Csernin, az ásatás vezetője.

„A menóra, a füstölőszerekhez tartozó lapát és a luláv a Szentélyhez való kapcsolat jelképei. Ez a lelet azért nagyon különleges, mert ebből az időszakból rendkívül kevés bizonyíték áll rendelkezésünkre arra nézve, hogy Jeruzsálemben és a környékén létezett zsidó élet.

Miután Hadrianus római császár i. sz. 135-ben elnyomta a Bár-Kochba -féle felkelést, a zsidókat kiűzték a városból. Az Olajfák-hegyén talált lámpás azon ritka fizikai nyomok egyike, amelyek zsidó jelenlétre utalnak Jeruzsálem környékén. Ez a lelet a polgári időszámítás szerinti III-V. századból származik.

Rendkívül ritka lelet

Binjámin Storchan, a Régészeti Hatóság kutatója szerint a lámpás a Bét Nátif típusú mécsesek családjába tartozik. Ez a típus arról a Bét Semes melletti lelőhelyről kapta a nevét, melynek olajlámpa-készítő műhelyét az 1930-as években fedezték fel (e műhely tevékenységéről korábban itt írtunk). A csőrt és a lámpás felső oldalait geometrikus ábrák díszítik, középpontjában pedig a háromlábú alapzaton álló, hétágú mécsestartó, a menóra részletes ábrázolása látható. A menórával díszített olajmécsesek rendkívül ritka leletnek számítanak, és csupán néhány hasonló, szintén Bét Nátifból származó lámpást ismerünk.

„A szimbólumválasztás nem véletlen, hanem izgalmas tanúságtétel, mely a mindennapi tárgyakat összeköti az ősi Jeruzsálemben élő zsidók hitével. Úgy tűnik, hogy a lámpás egy zsidó ember tulajdonában volt, aki éppen azért vásárolta meg, mert vallásilag kapcsolódik a jeruzsálemi Szentélyhez és emléket állít neki” – mondta Storchan. – „Nyilvánvaló, hogy az olajmécses készítője sok időt és energiát szentelt a tárgy dekorációjának. Előállításához finom vonalakkal és bravúrosan, fúrókkal és vésőkkel készített, vésett mészkő öntőformát alkalmaztak. Az öntőformákat két részből (alsó és felső) állították elő.

A lámpások készítéséhez a fazekas belenyomkodta az agyagot a forma két felébe, majd a két felet szorosan egymáshoz préselte. Az edényt ezt követően kiégették és így használhatóvá vált.

A menóra, mint jelkép

Az öntőformák használata lehetővé tette a kifinomult lámpaformákat, valamint azt, hogy finom és bonyolult dekorációkkal lássák el a mécseseket… A Szentély menórája a második Szentély idejében vált zsidó szimbólummá. A Szentély lerombolását követően azonban a menóra a kollektív zsidó emlékezet fontos képévé vált mind Izraelen belül, mind pedig a zsidó diaszpórában. A menóra időnként olyan személyes tárgyakon is megjelenik, mint az olajmécsesek, ami – lévén hogy világításra szolgáló eszköz – talán – felidézte a Szentélyben álló menóra mécseseinek meggyújtását. Ahogyan napjainkban is sokan őrzünk otthonainkban zsidó szempontból fontos tárgyakat, úgy ennek a lámpásnak a tulajdonosának is ez volt a célja, mintegy kétszáz évvel a Szentély lerombolása után” – magyarázták a kutatók a jelenséget.

Ámicháj Élijáhu, örökségvédelmi miniszter kijelentette: „Ez az egyedülálló olajmécses, melyet izgalmas módon a Szentély szimbólumai díszítenek, összeköti a múlt fényeit napjaink hanuka-ünnepével, és kifejezi Izrael népe mély és megalapozott kapcsolatát nemzeti örökségével és a Szentély emlékezetével.”

Megszakítás