Oberlander Báruch rabbi azt járja körül, megengedhető-e egy kóser étterem nyitva tartása tisá beáv böjtnapján.
Oberlander Báruch rabbi háláchikus szempontból elemzi a böjtnapi étteremnyitás kérdését. Vajon mi a helyes a böjt napján?
Böjtnapon nyitva tartó étterem és tejeskávé a húsos vendéglőben
Tisá beáv idején az Egyesült Államokban voltam, édesanyámat látogattam meg. A böjt alatt többen kerestek meg, azzal a
kérdéssel, hogy helyes-e, ha egy kóser étterem a böjt ellenére nyitva tart. A kérdezők egy része épp Budapesten tartózkodott, de volt olyan is, aki New Yorkból hívott fel. Mint mondták, azt a magyarázatot kapták a felvetésükre az étteremtől, hogy azért tartanak nyitva, hogy akik amúgy nem böjtölnének, ne menjenek nem-kóser étterembe enni, amiatt, hogy minden kóser vendéglő zárva van. Mivel ez a kérdés ismét felvet a gyásznapon túlmutató kérdéseket, érdemes megvizsgálni a különböző aspektusait!
Munkavégzés tilalma
Tisá beáv napján nem végzünk munkát (Sulchán áruch, Orách chájim 544:22.), mert ez nem csak egy böjtnap, hanem gyásznap is egyben (Mágén Ávrahám uo. 23.). Márpedig közismert, hogy a gyászolónak tilos dolgoznia, annak érdekében, hogy ne kelljen elvonnia a figyelmét a gyászról (SÁ Jore déá 380:2–6.). A Sulchán áruch azt írja (OC uo. 24.) a Tisá beávkor végzett munkáról, hogy „nincs benne áldás”. Ám az olyan munkát, ami nem időigényes és nem megerőltető, mint pl. a villanykapcsolás vagy az autózás, szabad végezni (uo. 22. ReMÁ). A Remá szerint (uo.) délután már szabad dolgozni is, ha szükséges.
Délutántól már megengedett ételt készíteni a böjt utánra (uo. 559:10.), ezért az élelmiszert árusító boltok is kinyithatnak délután (Nité Gávriél – Bén hámecárim 2. kötet 77:4.). Sőt, ha valamiért nagyon muszáj, akkor délelőtt is nyitva lehet tartani (uo.), de azt hiszem, ez nem nagyon megszokott.
Húsos éttermek a húsmentes napokon
Az első kérdés, amit a konkrét eset kapcsán meg kell vizsgálni, hogy a kilenc gyásznapban, amikor nem eszünk húst (SÁ uo. 551:9. ReMÁ), szabad-e felszolgálni húst azoknak, akik ezt kérik (erről részletesen írtam héber responsum kötetemben: Ámár RáVÁ – Tsuvot kecárot 102. fejezet).
A kérdést Grünwald Dávid (1867–1928) szatmárnémeti rabbi, dédnagyanyám testvére, már tárgyalta egy pápai unokaöccse kérdése nyomán (Kerem leDávid responsum 147. fejezet). Nagyjából ebben az időben, tehát a múlt század első negyedében, mások is tárgyalták ezt, illetve egy ehhez kapcsolódóan azt, hogy a kóser mészárszékek nyitva legyenek-e ezekben a napokban akkor is, amikor nem szombatra vásárolnak benne az emberek (lásd ÁR uo.). Az elterjedt álláspont az, hogy abban az esetben, ha a nyitvatartásból azt lehet leszűrni, hogy a húsfogyasztás meg van engedve ezekben a napokban, és emiatt olyanok, akik eddig nem ettek húst, könnyebben fogják venni, és esetleg megszegik ezt a szabályt, akkor nincs megengedve. Azonban, ha nem feltűnő vagy kirívó, hogy nyitva van, akkor megengedett. Példa erre az az eset, amikor a hadsereg számára kellett nyitva tartania a húsboltnak (lásd Dáát Torá a SÁ-hoz 551:9.). Ilyenkor a nyitvatartásból hátrány nincs, de előny van, mert meg lehet előzni vele, hogy a kevésbé vallásos zsidók tréfli helyre menjenek enni, és ezzel megszegjenek egy sokkal szigorúbb, bibliai tilalmat.
Budapesti éttermek
Nálunk Budapesten a húsos étterem nyitvatartása nem kirívó, mert halételeket és vegetáriánus fogásokat is felszolgálnak, és így nem biztos, hogy aki ide betér, húst fog enni. Ráadásul turistaként szefárd zsidók is felkeresik ezeket a helyeket, akiknek egy része csak azon a héten nem eszik húst, amelybe Tisá beáv beleesik. Sőt, a jemeniek csak a böjt előtti étkezésnél tartózkodnak a hústól (lásd ÁR uo.). Tehát Budapesten, ahol sok a turista, mindenképpen megengedhető a húsos éttermek nyitvatartása a kilenc napban.
Böjtnapi nyitvatartás
Magán a tisá beávi böjtnapon nyitva tartani mindenképpen kirívó szabályszegés és azt a benyomást kelti, mintha a rabbinikus kósersági pecsét ezt is jóváhagyná (ráadásul minden valószínűség szerint veszteséges is…).
A másik nagy böjtnapon, Jom kipur napján ez nem merül fel, mert a hétköznapi ételek tiltottnak, tréflinek számítanak, és csak a böjt alól felmentettek, pl. kiskorúak és betegek fogyaszthatják.
Oberlander Báruch
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.
Kattints ide és kérdezz a rabbitól!