Nyomozás indult annak kiderítésére, hogy vajon egy svájci műgyűjtő gyűjteményének több száz darabja nem a nácik által elrabolt képek közül származik-e, írja az Algemeiner.

A Művészetért, Kultúráért és Történelemért Alapítványt a 2018-ban elhunyt Bruno Stefanini ingatlanmágnás és műgyűjtő alapította. Szépművészeti alkotásokat és történelmi relikviákat egyaránt felsorakoztató gyűjteményében több mint százezer műkincs, illetve hatezer olajkép található, valamint Hitler által nagyra becsült művészek alkotásai.

A múzeumoknak is rendszeresen kölcsönző alapítvány tavaly nyáron kezdte kutatni a gyűjtemény festményeit, hogy többet megtudjon azok eredetéről.

Arra is előre felkészültek, hogy mi a teendő abban az esetben, ha esetleg fény derülne arra, hogy olyan festmény is van a gyűjteményben, melyet a nácik raboltak el korábbi zsidó tulajdonosaiktól. Eddig hat olyan darabot találtak, melyek feltehetően ebbe a kategóriába esnek, ám részleteket egyelőre nem közöltek az érintett műtárgyakról. Az alapítvány állásfoglalásában közölte, hogy a lehető legigazságosabb módon igyekeznek megoldani a jogi buktatókban bővelkedő eseteket.

„Igazságos megoldást kell találni azon értékek számára is, melyek iránt felmerült igény, valamint azok számára is, melyek iránt nem merült fel igény, illetve azok esetén is, melyeknek nem azonosíthatóak az örökösei”

– írták.

Az Andrea Raschèr ügyvéd és az ellopott értékek szakértője által vezetett független bizottság nemzetközi sztenderdek alapján hozza majd meg a döntéseit.

Fotó: Nazi loot found by troops of the US Third Army in Ellingen, Germany, April 24, 1945. Photo: Wikimedia Commons.

Megszakítás