„Három dolgon áll a világ: a Tórán, az istenszolgálaton és a jó cselekedeteken” – áll a Misnában (Pirké Ávot 1:2) bölcseink pedig úgy rendelkeznek, hogy a jó cselekedet egyaránt vonatkozik az anyagi segítségre, a fizikai és a szóbeli segítségre is. Ez a három fogalom az ember teljes életét átszövi, hiszen kötelességünk segíteni felebarátunkon akár anyagi javainkkal, akár tetteinkkel vagy lelki támogatásunkkal. A tórai tanítás szerint „Ne állj (tétlenül) felebarátod vére felett” (3Mózes 19:16), és ezt a Talmud úgy egészíti ki, hogy a jó cselekedet nemcsak a pénzadományra terjed ki és nemcsak a még élő emberek irányába (értsd: halottak temetéséhez szükséges feladatok ellátása) (Babilóniai Talmud, Szuká traktátus 49b).

Az adományozás kötelességére számtalan helyen utal a Tóra:

„Nyitva tartsd kezedet előtte (a rászoruló előtt)” (5Mózes 15:8)

„… és segítsd őt, az idegent, és a veled tartózkodót, hogy veled éljen” (3Mózes 25:35)

„Ha lesz közötted szűkölködő, testvéreid egyike, bármelyik kapudban, országodban, amelyet az Örökkévaló a te Istened ad neked, ne keményítsd meg a szívedet és ne zárd be kezedet szűkölködő testvéred előtt. Hanem meg kell nyitnod kezedet számára” (5Mózes 15:7-8)

Az egymás iránti felelősségvállalás ilyen hangsúlyos megjelenése a zsidó ember mindennapjaiban nagyban hozzájárult a zsidó nép fennmaradásához az évezredek során és megalapozta a méltán híres „zsidó összetartást”, mely példaértékű minden nép számára

Photo by Jess Bailey on Unsplash

és méltán irigyelt sokak által. A zsidó világ egyik legismertebb segélyszervezeti formája a gemách, mely név a héber gmilut chászádim, azaz jó cselekedet, jótétemény, emberbarátság, önzetlen segítségnyújtás kifejezés kezdőbetűiből áll össze. Klasszikus formájában kisebb-nagyobb pénzösszegeket kölcsönöz, amit később a kedvezményezett lehetőségéhez mérten, szigorúan kamatmentesen visszafizet. Ez utóbbi kitétel azért fontos, mert a Tóra megtiltja, hogy a zsidók kamatot szedjenek egymástól.

A gemách jelenthet általánosan segélyszervezetet, ám leggyakrabban olyan intézményekre használják, melyek különböző használati tárgyakat adnak kölcsön ingyenesen olyanoknak, akiknek szükségük van ezekre. Sokszor azért hoznak létre gemáchot, hogy az így megtett jó cselekedetek hozzájáruljanak a spirituális világban valakinek a gyógyulásához, pártaláláshoz, gyermekáldáshoz, vagy valakinek a lelkének emelkedése (leiluj nismát) érdekében is létrehozhatják ezeket. Ilyen gemáchok minden közösségben vannak, az üzemeltetők önkéntes alapon intézik a szervezet ügyeit. Sőt, szervezet sem kell hozzá, bárki nyithat a saját otthonában cipőfűző vagy szombati gyertya gemáchot. Vagy bármi mást, ahogy az alábbi, a chabad.org által összeszedett példák mutatják.

Photo by Michael Longmire on Unsplash

Létezik például „kiugrott végtag visszahelyező” gemách, mely éjjel-nappal üzemel, és bárki, aki az illetőnél kopogtat, ugyanazt a szolgáltatást kapja: a gemáchot üzemeltető asszony felméri a helyzetet, óvatosan helyre teszi a kiugrott gyerekkart és egy cukorkát mutat fel a gyermek előtt. Amennyiben gond nélkül nyúl érte, az akció sikeres volt. Létezik aprópénz gemách. Ha reggel valamelyik csemetének épp indulás előtt jut eszébe, hogy kéne egy százas a tanárok purimi ajándékára, és valakinek nincs otthon aprója, elég beugrani az illetőhöz, aki mindig tart magánál otthon aprópénzt a gemáchja számára és az ember máris megnyugodva engedheti az iskolába a gyermekét, hogy teljesített szülői kötelezettségét.

Vannak aztán cumi- vagy pelenka gemáchok, melyek az éjszaka közepén vagy szombaton segítik a megszorult szülőket, létezik anyatej gemách, ahol olyan anyák kaphatnak tejet adakozó kedvű édesanyáktól, akik valami miatt nem tudják szoptatni a gyermeküket. Pénteken született fiúgyermeknek rendeznek sálom záchár ünnepség még aznap este és senki nem tud egy lábosnyi csicseriborsót főzni a hagyományos étkezéshez? Semmi gond, még éppen a szombat bejövetele előtt fel lehet hívni a csicseriborsó gemáchot. Gyors otthoni koronatesztre van valakinek szüksége? A gemáchok kínálata gyorsan követi napjaink változó világát! Természetesen koronateszt gemáchok is működnek, többnyire azon az alapon, hogy ha valaki elvitt egyet, néhány nappal később újat hoz helyette.

Mint látható, egy-egy gemách működtetéséhez nincs szükség túlságosan nagy befektetésre, inkább csak jó szív és segíteni akarás kell hozzá. Nézzünk néhány példát:

  • Vény nélkül kapható gyógyszerek
  • gázpalack (Izraelben többnyire palackos és nem vezetékes gázt használnak)
  • hely a mélyhűtőben 
  • egércsapda
  • gumibelső kerékpárhoz
  • gyász (alacsony székek a gyászolóknak a sivá napjaira vagy hordozható tóraszekrény a gyászoló otthonában megtarottt imákhoz)
  • szemüvegjavítás
  • szerszámok
  • tfilin (ezt általában a zsinagóga egy meghatározott fiókjában helyezik el)
  • szombati asztalterítő
  • ezüsttálca pidjon hábenre, az elsőszülött fiú kiváltási ünnepségére
  • matrac (egy-egy nagyobb vendégségnél jól jöhet)
  • szombati időkapcsoló

És a sor a végtelenségig folytatható. Legyen szó nagyobb dolgokról, mint asztalok vagy összecsukható székek rendezvényekhez, vagy kisebbekről, mint lázcsillapító az éjszaka közepén, zsidó testvéreink mindig készenlétben állnak, hogy segítsenek.

Önök milyen gemáchot találnának a leghasznosabbnak, írják meg nekünk levélben!

 

Megszakítás