A klímaváltozás által sújtott európai szőlészetek és borászatok sokat tanulhatnak a Negev-sivatag ókori gazdáitól, akik forró és száraz körülmények között is sikeresen művelték földjeiket. – írja a JPost.

A Haifai Egyetem régészeti tanszékének kutatói az ősi szőlőfajtákban és a hagyományos gazdálkodási technikákban találták meg azokat a lehetőségeket, amelyeket a mai borászok is alkalmazhatnak az éghajlatváltozás által érintett környezethez való alkalmazkodáshoz. Eredményeiket a neves, mezőgazdasággal foglalkozó tudományos folyóirat, a Horticulturea publikálta „A terroir újjászületésének elősegítése a Negevben: Hogyan erősítheti meg a boripar az éghajlati viszontagságokkal szembeni ellenálló képességét a száraz klímájú szőlőtermesztés történelmének mélyebb megértésével” címmel.

Az egy évtizeden át tartó kutatást dr. Jehosua Schmidt és Gáj Bár-Oz profeszor vezette. Csapatukban bioarcheológusok, kultúrtörténészek, paleogenetikusok, etnográfusok és borszakértők dolgoztak együtt, hogy megtalálják, azonosítsák, újjáélesszék és helyreállítsák azokat a szőlőfajtákat, amelyekről úgy gondolják, hogy az ősi negevi szőlőtermesztés szereplői voltak.

„Egy szőlőültetvény létrehozása rendkívül hosszú távú befektetés, ezért a múltban, a száraz éghajlati viszonyok között virágzó borkultúrák megértése a mai gazdálkodók számára is felmérhetetlen előnyöket jelenthet.

Kutatási eredményeink szerint a történelmi szőlőfajták újraélesztése és telepítése kulcsfontosságú lehet az éghajlatváltozással szembeni védekezésben. Az ezekhez kapcsolódó agronómiai eljárások pedig tovább erősíthetik a szőlőültetvények ellenálló képességét.

Mivel a Negev-sivatag évezredek óta viszonylag stabil klímával rendelkezik, lehetőségük van a történelmi és a modern szőlőtermesztési gyakorlatok összehasonlítására, és az alkalmazkodási stratégiák meghatározására.

A tanulmány ajánlásai között szerepel az endemikus szőlőfajták újraélesztése, hogy javítsák a szőlő minőségét és terméshozamát. Emellett kiemelik a bevált hagyományos agrotechnikai technikák alkalmazásának fontosságát” – mondta dr. Schmidt.

A Negev-sivatag bezöldül

Miből van a legtöbb a Negev-sivatagban? Igen, napsütésből. Ezt használja ki az a napenergiával működő erőmű, amely több mint 1 milliárd dollárból épül. Az erőmű teljesítményét 121 megawattra tervezik (a nagyságrend érzékeltetése végett: jelenleg egy paksi nukleáris blokk termel nagyjából 440-et) és a remények szerint 2018-ra megvalósul. Izraelben stratégiai fontosságú a megújuló energiaforrások fejlesztése. A … Olvass tovább

A Negev-sivatag évezredes borkultúrája

„Ez a kutatás kiemeli a történelmi ismeretek jelentőségét a modern mezőgazdaságban. Ha megértjük, miként birkóztak meg a korábbi gazdálkodók környezetük kihívásaival, lehetőségünk nyílik a jelenlegi eljárások módosítására.

Ez nemcsak a borászati ágazat fenntarthatóságát növelheti egy veszélyeztetett időszakban, hanem segít megőrizni a borvidékek gazdag szőlészeti múltját. Emellett hozzájárul az ősi szőlőfajták fennmaradásához is”

– tette hozzá Bár-Oz professzor.

Az izraeli tudósok eredményeit nagy sikerrel alkalmazhatják a felmelegedő Európában is, ahol számos történelmi borvidék került veszélybe a klímaváltozás miatt. Mindössze kétfokos átlaghőmérséklet-emelkedés a borvidékek több mint felénél jelentős károkat okoz. A megfelelő minőségű és mennyiségű szőlőhozam elérése több környezeti hatástól függ. Ilyen például a napfény a cukortartalom és tanninszint, az elegendő víz pedig a savasság kialakulásához szükséges. Az egyre forróbb nyarak és a csökkenő csapadék kihívások elé állítják az európai borászatokat. Értékes tanulságokat nyújthat számukra a Negev-sivatag évezredes borkultúrája, amely sikeresen alkalmazkodott a nehéz klimatikus viszonyokhoz.

Fedezze fel a Negevet!

A Time magazin 2021-ben a világ legnagyszerűbb térségei közé választotta a Negev-sivatagot.

Megszakítás