A Tel-Avivi Egyetem kutatói egy olyan módszert dolgoztak ki, amely forradalmasíthatja a gyulladásos bélbetegségek kezelését: az mRNS-alapú gyógyszereket közvetlenül a bélbe juttatják, elkerülve a májat.

doctor, patient, medical, cartoon, help, healthcare, health, care, treatment, support, empathy, elder, science, research, clinic, checkup, stethoscope, profession, doctor, doctor, doctor, doctor, doctor

Az új felfedezés olyan gyulladásos bélbetegségek hatékonyabb kezeléséhez vezethet, mint a sokak életét megkeserítő Crohn-betegség és a vastagbélgyulladás – írja az israel21c.org.

Általában, amikor a gyógyszerek a véráramunkba kerülnek, a májunkban kötnek ki. Ez több okból is problémás lehet – magyarázza Dan Peer professzor, a kutatócsoport társvezetője.

„Először is, az egyes szervek specifikus sejtjeit célzó gyógyszerek mérgezőek lehetnek a májra nézve”

– mondja.

„Másodszor, nem akarjuk, hogy a gyógyszerek megrekedjenek a májban. Ideális esetben a gyógyszer először a célszervhez jutna el, és az esetleges maradványok csak ezután bomlanának le a májban.”

– magyarázza a professzor.

Megoldás a gyulladásos bélbetegségek hatékonyabb kezeléséhez

Ezen okok miatt jó lenne a májat kivonni az egyenletből, Peer és csapata pedig kitalálta, hogyan lehet ezt megtenni.

Egy bizonyos zsírmolekula mennyiségének növelése a módszer alapja, ami arra ösztökéli a részecskéket, hogy másképp viselkedjenek a véráramban, és a gyógyszert (mRNS-molekulák formájában) egyenesen a gyulladt belekbe szállítsák. A kutatás eredményei túlmutatnak a bélbetegségeken. A kutatócsoport már vizsgálja, hogy a lipidösszetétel beállításával hogyan lehetne más szerveket célba venni és betegségek széles körét kezelni.

Biztató eredményeket hozott a nanogyógyszer a rák leküzdésében

A nanogyógyszer kétszer támad a rákos sejtekre, jelentősen felerősítve a kemoterápia hatását és az immunrendszer működését. A Tel-Avivi Egyetem kutatói lipidek nanorészecskéire épülő, géntechnológiát alkalmazó RNA eljárással javítják a kemo- és immunterápiás kezelést kapó rákbetegegek gyógyulási esélyeit. A kutatás megkapta a Európai Unió és a dél-koreai kormány támogatását. Olvassa el cikkünket a témában!

Megszakítás