Harminc évvel a diplomáciai kapcsolatok létrehozása után izraeli nagykövetség nyílt Moldovában.
Moldova körülbelül harminc éve, 1994-ben nyitotta meg nagykövetségét Tel-Avivban, a zsidó állam azonban mindeddig csak konzulátust tartott fenn országban, írja a United with Israel.
Az új nagykövetség felavatására a fővárosba, Chișinăuba utazott a zsidó állam külügyminisztere, Gideon Száár. A miniszter az avató ünnepségen találkozott Moldova miniszterelnök-helyettesével és külügyminiszterével, Mihai Popșoival.
„Történelmi pillanatok ezek, melyek mérföldkövet jelentenek az országunk közt fennálló kapcsolatok terén”
– mondta Száár külügyminiszter. –
„Moldova Izraellel baráti viszonyt ápoló ország. Célunk, hogy megerősítsük a kapcsolatainkat a szövetségeseinkkel. Ma nagy örömmel emeljük egy szinttel magasabbra a kapcsolatunkat.”
Izrael 1991-ben ismerte el a független Moldovát, és a következő évben, 1992-ben létrejött a két ország közti diplomáciai kapcsolat. Két évvel később, 1994-ben nyitotta meg Moldova tel-avivi nagykövetségét, Izrael azonban csak konzulátust tartott fenn a Románia és Ukrajna közt elterülő országban. Az elmúlt évtizedekben Izrael és Moldova kapcsolatai egyre szorosabbá váltak. Ez leginkább a két ország vállalatainak együttműködésében mutatkozott meg. Kiemelkedő területek közé tartozik a gyógyszeripar, az energiatermelés, az információs technológia, a szoftverfejlesztés és az elektronika.
Moldova kiemelkedő lehetőséget kínál az izraeli befektetők és üzletemberek számára. Stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően ideális központ Közép-Európa eléréséhez. Emellett kedvező üzleti környezetet biztosít, hiszen kereskedelmi szabályozása minimális bürokratikus akadályt gördít a külföldi befektetők elé. Ezáltal Moldova egyre vonzóbb célponttá válik az izraeli üzleti szektor számára. 2023 júliusában az akkori izraeli gazdasági és ipari miniszter, Nir Barkat találkozott Moldova izraeli nagykövetével, Alexandr Roitmannal, hogy megteremtsék egy szabadkereskedelmi megállapodás feltételeit. Roitman nagykövet már akkor hangsúlyozta, hogy a megegyezés kiegyensúlyozott kereskedelmi kapcsolatokhoz vezethet a két ország között és hogy Izrael és Moldova kapcsolata a kölcsönös együttműködés új szakaszába lép. Roitman hangsúlyozta emellett, hogy a két nemzet között biztonsági együttműködés is fennáll, ami már akkor különösen fontos volt az ukrajnai háború tükrében.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.