Freidy Orgad, a kolozsvári Chábád-központ társigazgatója nyílt levélben fordult a nyaralni készülő vallásos zsidókhoz, akik az úti céljuk közelében szolgáló lubavicsi küldöttek segítségére számítva tervezik vakációjukat. A levelet a Collive oldalán tette közzé a rebecen.
A nyári szünet alkalmával sok vallásos zsidó turista úgy vág neki az utazásnak, hogy már előre az adott városban működő Chábád-központ szolgáltatásaira épít. Ezzel kapcsolatban tennék néhány észrevételt:
1. A Chábád-központok nem kapnak állami apanázst, ahogy Izrael vagy a Zsidó Ügynökség sem támogatja működésüket. A központot irányító küldöttek feladata, hogy fáradságos munkával megteremtsék és fenntartsák azt a támogatói kört, ami lehetővé teszi az egész évi működésüket.
2. A világ különböző szegleteiben működő Chábád-központok lehetőségei között igen nagy eltérések lehetnek. Bizonyos városokban komoly intézményhálózat található és jól működő, népes zsidó közösséget segítenek, máshol a küldötteken kívül nem élnek vallásos zsidók a környéken. Az is előfordulhat, hogy egy Chábád-központ a helyi zsidó közösség egy szegmensére specializálódik, pl. az időseket támogatja, vagy a külföldre szakadt izraeliekre fókuszál.
3. Sok helyen a turisták ellátása nem tartozik a Chábád-központ fő profiljába, máshol pedig ők a tevékenységük célcsoportja, tehát elképzelhető, hogy egyes szolgáltatásokat csak az év egy bizonyos szakában nyújtanak. Érdemes ezt előre tisztázni és a megfelelő elvárásokkal a helyszínre érkezni. Egy Chábád-központ megléte még nem garancia arra, hogy az adott helyen működik kóser étterem, mikve vagy rendszeresen lehet minjenben imádkozni.
4. Mikve. Könnyen előfordulhat, hogy egy férjezett asszony számára éppen a nyaralás alatt válik aktuálissá a rituális fürdő használata. Mindenképpen érdemes időben felvenni a kapcsolatot az adott Chábád-központtal, mert lehetséges, hogy csak igény esetén nyitják ki és fűtik fel a mikvét.
5. Szombat. Érkezés előtt érdemes tájékozódni arról, hogy az adott településen létesült-e éruv (a szombati cipelést lehetővé tévő szimbolikus kerítés), megoldható-e a bejutás a szállodai szobába hagyományos kulccsal, illetve milyen távolságra található zsinagóga a szálláshelytől. Ha a Chábád-központban szeretnének részt venni a sábáti étkezéseken, időben jelentkezzenek, hogy a küldöttek megfelelően fel tudjanak készülni.
6. Kérdések. Információt gyűjt úti céljáról? Tájékozódjon az internet segítségével. A helyi Chábád-központ weboldala, a Google és a különböző turisztikai oldalak segítségével szinte mindenre választ lehet kapni. Rengeteg olyan kérdést kapunk e-mailben és telefonon, melyekre néhány kattintással bárki megtalálhatja egymaga is a választ.
7. Költségek. Ahogy a szállás és utazás sincs ingyen, úgy a Chábád-központokban kínált kóser étkezés sem. Ha nincs szabott ár, adjon adományt. Bizonyára nem veszik rossz néven!
8. Megmaradt élelmiszerek. Ha az utazás végén bontatlan csomagolású kóser élelmiszerek maradtak önnél, ajánlja fel a Chábád-központnak. Sok helyen ezek nehezen hozzáférhető kincsek és nagy segítséget jelentenek a küldötteknek és a helyi közösségnek.
9. Jól érezte magát egy Chábád-központban? Ossza meg másokkal is a tapasztalatait!