A Mágen Dávid Ádom (Vörös Dávidcsillag) segélyhívásokat fogadó központja a világon elsőként vezette be az új technológiát, mely felismeri a héberül betelefonálók beszédét és írott szöveggé alakítja azt. Ez a segítség gyakran életmentő lehet, mert a rossz minőségű vonal és a zaklatottan vagy suttogva beszélő segélykérő szavait a diszpécser gyakran nehezen, sokadik rákérdezésre érti csak meg, esetleg rosszul értelmezi a hallottakat – írja a JPost.

„Egy vészhelyzet során, amikor valaki haldoklik, vagy erős háttérzaj hallható a betelefonáló körül, a munkatársainknak sok időbe telhet megfelelően értelmezni a kapott információt. Az új rendszer felismeri az egészségügyi témákhoz kapcsolódó kifejezéseket és azokra irányítja a diszpécser figyelmét, aki így a megfelelő tanácsokkal láthatja el a hívót és precízen tudja informálni a mentőegység tagjait. Képzeljük el például, hogy körülöttünk lövöldözés zajlik és így telefonálunk a mentőknek. Ilyen esetben nagyon halkan és nagyon gyorsan kell beszámolnunk a helyzetről, hogy ne hívjuk fel magunkra a tettesek figyelmét. A diszpécsernek pedig ilyen körülmények között kell mindent pontosan megértenie”

– magyarázta Eli Jáfe, a mentőszolgálat egyik vezetője. A 2008-ban, a jeruzsálemi Merkáz Háráv jesivában történt merényletet hozta fel példának, melynek során egy arab terrorista diákok életét oltotta ki.

„Az egyik tanuló hívott telefonon segítséget, miközben egy asztal alatt rejtőzött. A kollégánk először nem értette, hogy miről van szó, ezért vissza kellett hívnia. Ma egy ilyen esetben a mesterséges intelligencia kiszűrné a kulcsszavakat és kiírná a diszpécser előtti monitorra, aki így azonnal megértené, hogy mi történt és mi történt és mit kell tennie”.

A Mágen Dávid Ádom az AudioCodes nevű céggel működött együtt a program két évig tartó kifejlesztése során. A legújabb verzió az egész beszélgetést kiírja a képernyőre, az elhangzó szavakkal egyidőben. A program ma már pontosabban érti a beszédet, mint az ember, különösen, ha rosszak a hívás körülményei és sok a zavaró tényező. Jelenleg csak héberül működik a rendszer, de hamarosan a Google fordítóprogramjában szereplő összes nyelven megtanul.

„Ez még csak a kezdet. A közeljövőben további területeken vezetjük be az időt spóroló és ezzel életeket, mentő mesterséges intelligenciát használó alkalmazásokat, hogy javítsunk a szolgálatatásaink színvonalán”

– tette hozzá Jáfe.

Fotó: Mágen Dávid Ádom

Megszakítás